W sentymentalną podróż w krainę dzieciństwa zabrali nas organizatorzy festiwalu Smaki Babci w Miłogórzu, którymi byli mieszkańcy Miłogórza, gmina wiejska Lidzbark Warmiński oraz Gminne Centrum Kultury w Pilniku. Było to wyjątkowe wydarzenie, które połączyło ludzi, kulturę i smaki.
 
Na terenie rekreacyjnym przy świetlicy wiejskiej pojawiły się stragany i namioty ze smakołykami z przepisów naszych babć. Mieliśmy okazję wysłuchać opowieści Agaty Grzegorczyk – Wosiek, autorki bloga ,,Przepisy ze śpiewnika” oraz książki „Historia na talerzu. Rodzinne opowieści, których się nie zapomina, kresowe smaki, do których się wraca”.
 
Każdy mógł obejrzeć wystawę sprzętów i dawnych urządzeń z kuchni babci oraz esioków i urządzeń współpracujących, a potem wziąć udział w warsztatach własnoręcznego tkania tkanin.
 
Dla najmłodszych przygotowana była strefa rozrywki z dmuchańcami oraz zabawami analogowymi z okresu PRL-u przygotowanych przez harcerzy. Konkursy dla najmłodszych zorganizowali strażacy z OSP Stryjkowo.
 
Na scenie zaprezentowały się: Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii, Zespół Pieśni i Tańca Ignalin, Kapela Ludowa Furman z Kraszewa, Kapela Ludowa Rogóżanie i wokaliści GCK Pilnik.
 
Wydarzeniu towarzyszył konkurs kulinarny na dania z przepisu babci w kategoriach dorosłych i dzieci.
Nagrodzeni zostali:
kategoria – deser z dzieciństwa babci
I miejsce – Oliwia Suchomska za ciasto z truskawkami
II miejsce – Julia Maconko za dziwolągi czyli pączki kładzione łyżką
III miejsce – Bartosz Łobaty za niebiańskie wafle
wyróżnienie – Marcin Werbicki za blok czekoladowy
kategoria – danie obiadowe
I miejsce – Jadwiga Żmijewska za swojską zupę szczawiową z jajkiem, okraszonymi ziemniaczkami oraz pierś z kaczki w sosie śliwkowym z kopytkami oraz kompotem z rabarbaru
II miejsce – Agnieszka Ostap za chłodnik z botwinki
III miejsce – Aneta Plaukszto za pierogi z kapustą i ziemniakami
wyróżnienie – Joanna Łobata za warmińskie pyzy z mięsem.
 
Jak podkreślił Wójt Fabian Andrukajtis największą wartość w życiu gminy mają takie inicjatywy jak ta, która zrodziła się właśnie w mieszkańcach Miłogórza.
 
Podczas imprezy można było również obejrzeć efekty termomodernizacji Świetlicy w Miłogórzu, która jako jedna z 9 świetlic była objęta programem „Poprawa efektywności energetycznej budynków i instalacji publicznych w gminie Lidzbark Warmiński” z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
 
Na zakończenie organizatorzy zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy pod gwiazdami z Zespołem Singers.
 
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania:
Partnerom Festiwalu: Hufiec ZHP Ziemi Lidzbarskiej, ZTL Perła Warmii, Zespół Pieśni i Tańca Ignalin.
Partnerom konkursu kulinarnego: @HOTEL KRASICKI**** GOŚCI OD WIEKÓW, Zespół Pałacowy i Folwark Galiny, Lotyifoto Wojciech Wójcik, @Związek Gmin Warmińsko – Mazurskich, Lidzbarski Dom Kultury LDK
DZIĘKUJEMY!❤️❤️❤️
Print Friendly, PDF & Email