5 grudnia 2023 roku przypada 156. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego – wielkiego człowieka i Polaka, jednego z najbardziej zasłużonych w historii Polski, który jest patronem Szkoły Podstawowej w Rogóżu. Na znak pamięci o Wielkim Patriocie i twórcy Niepodległej Polski, 28 listopada br. właśnie w tej szkole zorganizowano „Śniadanie z Marszałkiem”. Na to niezwykłe wydarzenie przybyli zaproszeni goście m.in. Wójt Gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis z Przewodniczącym Rady Gminy Markiem Werbickim oraz radnymi i sołtysami.

Przy ogromnym zaangażowaniu Pani Dyrektor Brygidy Małeć oraz grona pedagogicznego i rodziców, społeczność szkolna przybliżyła wszystkim postać i życie rodzinne Józefa Piłsudskiego. Wszyscy zgromadzeni mogli podziwiać występ dzieci oraz skosztować ulubionych potraw Marszałka: twarogu, miodu, ogórków i herbaty z kardamonem. Nie obyło się również bez pysznego tortu.

Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rogóżu od wielu lat uczy patriotyzmu i przywiązania do historii, wychowując dzieci i młodzież w duchu umiłowania Ojczyzny, oraz kształtuje najwyższe ideały i nieprzemijające wartości.

Uroczyste śniadania z Marszałkiem, które niewątpliwie są ważnym elementem edukacji szkolnej, bowiem kształtują osobowość młodego pokolenia, uczą postaw życiowych i wrażliwości na sprawy społeczne, dziesięć lat temu zainicjował Waldemar Ziarek z olsztyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków RP.

Dzisiejsze „Śniadanie z Marszałkiem” jest nie tylko lekcją zdrowych nawyków żywieniowych, ale przede ważnym elementem edukacji szkolnej w zakresie oddania szacunku i pamięci patrona szkoły.

Ponadto podczas uroczystości rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Józef Piłsudski w oczach dziecka”. Laureaci konkursu otrzymali bony upominkowe finansowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcie Rolnictwa w Olsztynie.

Print Friendly, PDF & Email