Setne urodziny to wyjątkowa i piękna okazja do świętowania. We wtorek, 9 maja 2023 r. ten okrągły jubileusz obchodziła mieszkanka gminy wiejskiej Lidzbark Warmiński Pani Genowefa Cybulska z Runowa – łączniczka i sanitariuszka Armii Krajowej 36 Brygady Żejmiana ps. „Malina” z domu Stasiewicz.

Pani Genowefa urodziła się 9 maja 1923 r. w Gnieźnie, ale w 1930 r. wyjechała z rodziną do miejscowości Dowiejsie w województwie wileńskim. Tam uczyła się w żeńskiej szkole zawodowej. Wybuch drugiej wojny światowej przerwał jej naukę. Do Armii Krajowej, w której był jej ojciec Andrzej ps. Dąb” wstąpiła w 1943 r., miała więc 20 lat. Jak wspomina Pani Genowefa, przysięgę złożyła w obecności ojca Andrzeja ps. „Dąb” i Józefa Drabowicza ps. „Kula”.

Była łączniczką i sanitariuszką. W lipcu 1944 r. brała udział w akcji „Burza” na Wileńszczyźnie. Działalność swą zakończyła po sławnej bitwie stocznej 13 lipca 1944 r. pod Krawczunami. Po zajęciu terenów przez Sowietów Pani Genowefa wraz z rodziną była represjonowana przez NKWD. Jesienią 1944 r. został aresztowany jej ojciec, który był poddawany torturom, a w Dzień Bożego Narodzenia tj. 24.12.1944 r. aresztowana została na dwa miesiące Pani Genowefa wraz z matką. W 1952 r. zawarła związek małżeński z Janem Cybulskim i zamieszkała u męża w zaścianku Nowy – Dział pow. Święciany. W 1957 r. w ramach repatriacji z mężem i synem Zbigniewem przyjechała do Polski i zamieszkała w Żardenikach koło Dobrego Miasta. W 1959 roku wraz z rodziną przeprowadziła się do miejscowości Runowo obejmując gospodarstwo rolne i wychowując pięcioro dzieci. W lipcu 1983 r. pochowała męża. Po jego śmierci przeszła na emeryturę rolniczą. Doczekała się trojga wnuków i dwojga prawnuków.

Z okazji urodzin Pani Genowefy w uroczystości udział wzięło wielu zacnych gości, m.in. przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka Pan Łukasz Kudlicki Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej, Wicewojewoda Warmińsko – Mazurski Piotr Opaczewski, gospodarz gminy Wójt Fabian Andrukajtis, przedstawiciele służb mundurowych i samorządu, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Runowie na czele z Panią Dyrektor Sylwią Chmurą ale przede wszystkim rodzina i przyjaciele.

Podczas uroczystości Pani Genowefa oprócz wielu prezentów i kwiatów została odznaczona przez Prezydenta Polski Andrzeja Dudę medalem 100 – lecia Odzyskania Niepodległości, otrzymała awans z podporucznika na porucznika oraz gorące podziękowania, że każdego dnia ryzykowała swoje życie i bezpieczeństwo swojej rodziny dla dobra wolnego kraju.

Wójt Gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis w imieniu swoim oraz całej społeczności gminy wiejskiej Lidzbark Warmiński złożył najserdeczniejsze gratulacje i życzenia. Na ręce Jubilatki przekazał również list od Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego.

Print Friendly, PDF & Email