W sobotę, 28 maja br. przy Gminnym Centrum Kultury w Pilniku odbył się Gminny Dzień Dziecka w barwach ekonomii społecznej organizowany w ramach XXIV Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, które w tym roku przebiegają pod hasłem „Rodzina z wartościami to silna rodzina”.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Lidzbark Warmiński oraz Gminne Centrum Kultury w Pilniku, którzy zadbali o bezpłatne atrakcje i poczęstunek dla rodzin.

Pomimo niesprzyjającej pogody frekwencja była znakomita, a moc atrakcji i ogromne serce wolontariuszy oraz harcerzy rozgrzewało atmosferę wydarzenia. Na scenie można było podziwiać młodych artystów z tanecznej grupy Chorsina z Klubu Wojskowego 9 Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim oraz Strefę Tańca Natural Dance Aleksandry Jaworskiej – Kokot, którzy zaprezentowali swoje umiejętności taneczne.

Dla najmłodszych mieszkańców gminy przewidziano szereg bezpłatnych atrakcji wśród których znalazły się: malowanie twarzy, balonowe zoo, fotościanka, zamykanie w bańce, plecenie warkoczyków, ogromny tor kapslowy, brokatowe tatuaże, dmuchańce czy basen z pluszakami, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lidzbarku Warm. z którego każde dziecko mogło zabrać ze sobą do domu wybraną przez siebie zabawkę. Dzieci miały również okazję otrzymać swój portret naszkicowany przez pana Józefa Mikę oraz obejrzeć wystawę prac podopiecznych pracowni plastycznej Gminnego Centrum Kultury w Pilniku.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się wyrzuty kolorowych proszków tzw. Święto Holi, które robiły niesamowite wrażenie wśród uczestników. Wszyscy chętni mogli skorzystać z darmowych: kiełbasek, słodkości, waty cukrowej, jogurtów i napojów.

Warto wspomnieć o największej atrakcji podczas organizowanego Dnia Dziecka jakim były warsztaty pieczenia pizzy w mobilnym piecu, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wspomnijmy, iż zorganizowane zostały dzięki projektowi Akcja Integracja!, który realizowany był ze środków programu mikrodotacji Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO – Warmia Mazury Lokalnie 5 dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021 – 2030; Dotowany: Stowarzyszenia Monument, Grupa Nieformalna: Pozytywni Działacze.

Na festynie pojawiła się również maskotka Kota, z którymi dzieci robiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Ale to nie wszystko. Dzieci wraz z rodzicami mogły wziąć udział w licznych zabawach i konkursach z bardzo atrakcyjnymi nagrodami. Oczywiście nie zabrakło pokazów sprzętu strażackiego zaprezentowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Runowie i Rogóżu, sprzętu wojskowego z 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim, radiowozu policyjnego z Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim, zabytkowego motocykla, a także śmieciarki wraz ze stoiskiem Firmy KOMA, która organizowała konkursy ekologiczne m.in. dotyczące segregacji śmieci.

Nie zabrakło również stoiska Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej Wama Coop z Olsztyna, realizującego projekt Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, którzy to inicjowali rozmowy na temat ekonomii społecznej oraz organizowali konkursy plastyczne dla dzieci.

Mimo tego, że pogoda nie dopisała, to jednak nie zabrakło humoru, radości i uśmiechu na twarzach dzieci. Dziękujmy za tak liczny udział we wspólnej zabawie.

Chcielibyśmy również szczególne podziękowania skierować do wszystkich osób, firm, stowarzyszeń, wolontariuszy, harcerzy, partnerów i współorganizatorów festynu za wielkie serce, za wsparcie rzeczowe i finansowe oraz pomoc w organizacji Gminnego Dnia Dziecka, który na pewno zapadnie w pamięci wszystkich dzieci. O efekcie wydarzenia najlepiej świadczy reakcja dzieci. Ich uśmiechy to najlepsza nagroda dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie wydarzenia. DZIĘKUJEMY!!!

Print Friendly, PDF & Email