W środę, 17 listopada 2021 r. na Cmentarzu Wojennym z okresu I Wojny Światowej w Markajmach, odbyły się uroczystości upamiętniające Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej. Z tej okazji Gminę Lidzbark Warmiński odwiedził Pułkownik Tom Blythe, Brytyjski Attache Obrony w Polsce. Wójt Gminy Fabian Andrukajtis podczas spotkania zwrócił szczególną uwagę na kultywowanie tradycji oraz pamięć o żołnierzach walczących w I i II Wojnie Światowej. Podkreślił również, jak ważną rolę odgrywają uroczystości na cmentarzu w Markajmach, gdyż są symbolem bogatej wspólnej historii.

Podczas uroczystości na cmentarzu wspominano wszystkich żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu
w czasie I i II Wojny Światowej. Wspomniano także odważnych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, którzy walczyli i umierali na swojej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni z państw Wspólnoty Brytyjskiej. Oprócz przedstawicieli Ambasady Brytyjskiej w uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządów, służb mundurowych wraz z żołnierzami z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim oraz żołnierzami brytyjskimi obecnie stacjonującymi w Orzyszu, kombatanci, weterani i dyrektorzy szkół z terenu gminy wiejskiej Lidzbark Warmiński z pocztami sztandarowymi, oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Kazimierza Jagiellończyka w Lidzbarku Warmińskim z pocztem sztandarowym.

Na cmentarzu wojennym w Markajmach pochowanych jest 39 Brytyjczyków. Wzniesiony jest także Krzyż Ofiary poświęcony żołnierzom brytyjskim przez Komisję Wspólnoty Brytyjskiej, pod którym poszczególne delegacje złożyły wieńce i znicze. W gminie wiejskiej Lidzbark Warmiński uroczystości obchodzone są co roku.

Print Friendly, PDF & Email