Szlaki rowerowe

Zdjęcie szlaku rowerowego i rowerzystówOsobom aktywnie wypoczywających w gminie Lidzbark Warmiński polecamy przejażdżki po wyznaczonych szlakach rowerowych. Istnieje sześć takich szlaków, o łącznej długości ok. 168 km. Prowadzą one przez malowniczo położone miejscowości, leżące blisko jezior, lasów oraz zabytkowych kościołów i kapliczek warmińskich.

Trasa szlaku nr 1 oznaczona kolorem czerwonym, zaczyna się od miasta Lidzbark Warmiński przez Łaniewo, Kaszuny, Miejską Wolę, Babiak, Bugi, Runowo, Workiejmy, Nową Wieś Wielką, Redy, Wielochowo i kończy się w Lidzbarku Warmińskim. Jest to najdłuższa trasa licząca 50 km.

Trasa szlaku nr 2 oznakowana kolorem żółtym i prowadzi przez: Lidzbark Warmiński, Wielochowo, Koniewo, do Lidzbarka Warmińskiego. Długość trasy wynosi 11 km.

Trasa szlaku nr 3 oznakowana kolorem zielonym. Jest to najkrótsza trasa o długości 9 km, po pętli przez wsie Wielochowo, Jagoty i Wielochowo.

Trasa szlaku nr 4 oznakowana kolorem niebieskim, przebiega przez Lidzbark Warmiński, Koniewo, Budniki, Kotowo, Morawę, Napraty, Stoczek Klasztorny, Kierwiny, Sarnowo, Lidzbark Warmiński. Trasa o długości 36 km.

Trasa szlaku nr 5 oznakowana kolorem czerwonym. Trasa o długości 32 km przebiega przez miejscowości Lidzbark Warmiński, Łabno, Jarandowo, Kochanówka, Suryty, Blanki, Ośrodek „Świteź”, Medyny, Lidzbark Warmiński.

Trasa szlaku nr 6 oznakowana kolorem żółtym, pokrywająca się częściowo z trasą 5, o długości 30 km. Przebiega przez Ośrodek „Świteź”, Kłębowo, Jarandowo, Chełm, Stryjkowo, Kochanówka, Kierz, Ośrodek „Świteź”.

Ścieżka rowerowa szlakiem kolejowym

Zdjęcie wjazdu na ścieżkę rowerową szlakiem kolejowymJest to trasa rowerowa o długości 27,86 km i szerokości 2 metrów, łączy Lidzbark Warmiński z Ornetą. Ścieżka przebiega po starym nasypie kolejowym linii Orneta – Lidzbark Warmiński – Sątopy Samulewo, funkcjonującej w latach 1905 – 1945. Trasa rozpoczyna się w Lidzbarku Warmińskim, od drogi wojewódzkiej nr 513 i prowadzi wzdłuż rzeki Łyny, w rejonie wsi Długołęka i Bobrownik. Cały szlak biegnie wśród pól uprawnych i lasów, charakteryzujących się równinnym, na przemian z pagórkowatym ukształtowaniem terenu, stwarzając w ten sposób idealne warunki dla rekreacji i wypoczynku. Dodatkowym urozmaiceniem rowerowych wędrówek są liczne wiadukty i przydrożne kapliczki o dużych walorach historycznych i krajobrazowych. Na całej długości ścieżki znajdziemy tabliczki informujące o przebiegu trasy oraz okolicznych miejscach wartych zobaczenia. Po przejechaniu ok. 7 km dojeżdżamy do pierwszej „stacji” – Łaniewo. Znajduje się strefa wypoczynkowa dla rowerzystów, z wyznaczonym miejscem do grillowania, ławeczkami i stolikami. Kolejne miejsce wypoczynkowe, w okolicy 21 km, to „stacja” Opin (Gmina Orneta).

Szlak Green Velo

Tabliczka informująca o szlaku rowerowym Green VeloSzlak Green Velo to niemal 2000 km specjalnie wytyczonej trasy, która wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie). Na długości 12,6 km szlak ten wiedzie przez tereny Gminy Lidzbark Warmiński. Pierwszy przebiega od miejscowości Nerwiki przez Wielochowo do drogi wojewódzkiej 511. Drugi odcinek biegnie od Lidzbarka Warmińskiego nasypem kolejowym, przez Sarnowo i dalej w kierunku miejscowości Klajdyty. Na odcinkach tych znajdują się dwa Miejsca Obsługi Rowerzystów, wyposażone w stojaki, wiaty i ławki, a także kosze na śmieci i tablice informacyjne. Jeden z nich znajduje się przy Jeziorze Wielochowskim, drugi zaś w Sarnowie.

Print Friendly, PDF & Email