Ścieżki piesze
Szlak Doliną Symsarny tzw. szlak spacerowy czarny rozpoczyna swój bieg w Lidzbarku Warmińskim na dworcu PKS. Po przejściu centrum miasta, dochodząc do Hotelu Krasicki należy kierować się w stronę szkoły muzycznej. Naprzeciwko znajduje się most. Po przejściu kładki rozpoczynamy spacer po Dolinie Symsarna. Miejsce to jest ważnym obszarem chronionym ziemi lidzbarskiej. Szlak wiodący po leśnych ścieżkach jest wymarzonym miejscem dla osób lubiących ciszę, świeże powietrze, bliski kontakt z naturą i ładne krajobrazy. Duże wrażenie robi niemalże 30 metrowe zbocze pokryte czynnym osuwiskiem ziemnym. Po jego przejściu dochodzimy do rozwidlenia dróg. Kierując się w lewo zejdziemy z oznakowanego szlaku i dojdziemy aż do Ośrodka Wypoczynkowego „Zacisze Leśne” w miejscowości Dębiec. Skręcając na rozwidleniu w prawo, idąc raptownie w górę wychodzimy na łąkę gdzie możemy posłuchać koncertu żab przy tzw. Żabim Stawie. Po drodze możemy zobaczyć pomnik przyrody jakim są głazy narzutowe. Kończąc szlak dochodzimy na sam szczyt Góry Krzyżowej – 134 m n. p. m. Jest to wspaniały punkt widokowy na całą panoramę Lidzbarka Warmińskiego i okolic.
„Serpentyny w Dolinie Symsarny” odkrywają przed nami także fragment historii – na prawym biegu rzeki zachował się kamień z 1929 roku upamiętniający budowę drogi do Młyna Dębiec, „Smocza Jama” czyli punkt obrony przeciwlotniczej podczas II Wojny Światowej (tzw. pelotka) czy niedaleko usytuowany rów przeciwczołgowy.
Dolina Symsarny przyciąga nie tylko bogactwem krajobrazu – licznymi urwiskami, wzniesieniami i zakolami rzeki ale i bogactwem przyrody z uwagi na liczne gatunki chronionych roślin (bluszcz pospolity, brodaczka, konwalia majowa, kopytnik pospolity, kosaciec syberyjski, orlik pospolity, paprotka zwyczajna czy przylaszczka pospolita), a także będącego pod ochroną bobra i wybudowane przez niego tamy rzeczne.
Ścieżka spacerowa „Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego” obejmuje jeden z najciekawszych i najlepiej zachowanych fragmentów najdłuższej i najliczniejszej linii umocnień w dawnych Prusach Wschodnich, na której w latach 1932 – 1937 wybudowano ponad 1 tysiąc schronów . Linię wytyczono w masywach leśnych na północ od Lidzbarka i Ornety. Na terenie Nadleśnictwa Orneta znajduje się najdłuższy w Polsce fragment tej linii (35 km), składający się z blisko 250 różnego rodzaju budowli, w tym 204 schronów różnego typu. Trójkąt Lidzbarski stanowił niejako śródszaniec obrony Prus. Miał zatrzymać wojska polskie na tyle długo, aby umożliwić mobilizację własnych wojsk. Wiele dobrze zachowanych obiektów na szlaku pozwala zapoznać się z ich konstrukcją oraz historią budowy. Szlak położony jest na terenie Nadleśnictwa Orneta (Gmina Orneta) i graniczy z Gminą Lidzbark Warmiński. Ścieżka wyposażona jest w 12 tablic, które umożliwiają indywidualne zwiedzanie. Długość ścieżki to około 1500 metrów, jej zwiedzanie zajmie około 1,5 godziny. W trakcie zwiedzania możemy odczuć niezwykłość tego miejsca i poznać historie fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego.
Mapa turystyczna fortyfikacji na terenie Nadleśnictwa Orneta pt. „Trójkąt Lidzbarski jest dostępna w siedzibie Nadleśnictwa Orneta (ul. 1 Maja 26, 11-130 Orneta).