We wtorek, 8 listopada br. na Cmentarzu Wojennym z okresu I Wojny Światowej w Markajmach, odbyły się uroczystości upamiętniające Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.

Remembrance Day to angielskie święto obchodzone na cześć poległych na frontach żołnierzy, zwane też Poppy Day, ze względu na tradycję noszenia i składania na grobach żołnierzy kwiatów maku – symbolicznej pamiątki pól Flandrii, miejsca krwawych walk wojsk Wspólnoty podczas I wojny światowej.

Z tej okazji gminę Lidzbark Warmiński odwiedził Pułkownik Tom Blythe, Brytyjski Attache Obrony w Polsce, który złożył szczególne podziękowania Wójtowi Gminy Lidzbark Warmiński Fabianowi Andrukajtis za opiekę nad cmentarzem i wspólne upamiętnianie żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II wojny światowej, jak również żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, którzy walczyli i umierali u boku towarzyszy broni z państw Wspólnoty Brytyjskiej.

Oprócz przedstawicieli Ambasady Brytyjskiej w uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządów, służb mundurowych wraz z asystą wojskową z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim oraz brytyjskimi żołnierzami, na co dzień stacjonujący w Polsce, w Orzyszu, jak również przedstawiciele kombatantów i dyrektorzy szkół z terenu gminy wiejskiej Lidzbark Warmiński z pocztami sztandarowymi.
Poszczególne delegacje złożyły wieńce i znicze pod Krzyżem Ofiarności upamiętniającym żołnierzy brytyjskich.

Na cmentarzu wojennym w Markajmach pochowanych jest 39 Brytyjczyków. Uroczystości Dnia Pamięci obchodzone są w naszej gminie od 2014 roku.

Na koniec Brytyjski Attaché Obrony podziękował wszystkim, którzy przybyli na cmentarz, aby złożyć hołd żołnierzom, mocno podkreślając obecność uczniów szkoły w Kraszewie, Rogóżu i Runowie.

– Chciałbym podziękować wszystkim obecnym podczas tej ceremonii, ponieważ teraz pamięć jest ważniejsza, niż kiedykolwiek była, m.in. z powodów wojny tuż za granicami Polski, na Ukrainie. To jest ważne dla każdego narodu. Jestem bardzo wdzięczny za spędzenie z nami czasu i upamiętnienie brytyjskich żołnierzy. Szczególnie cieszy obecność młodych ludzi, ponieważ to wy będziecie kultywowali tę tradycję w przyszłości – mówił płk Tom Blythe, Attaché Obrony w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Polsce.

Print Friendly, PDF & Email