Już siódmy raz spotkaliśmy się w wyjątkowych okolicznościach przyrody, żeby wspólnie cieszyć się bogactwem i różnorodnością warmińskiego krajobrazu Gminy Wiejskiej Lidzbark Warmiński podczas Festiwalu Ziół w Blankach. Zielarska Wieś Blanki to jedyna miejscowość tematyczna na terenie Gminy Lidzbark Warmiński.

Wszystkich przybyłych gości powitał Wójt Gminy Fabian Andrukajtis, który wraz z Iwoną Plaskota oraz Lucją Kuczyńską ze Stowarzyszenia Babki Zielarki otworzył Festiwal. Pani Lucja, która jest również sołtysem wsi Blanki obchodziła tego dnia imieniny, więc nie mogło zabraknąć życzeń i tortu. Licznie przybyli mieszkańcy, goście oraz turyści mogli skorzystać z atrakcji przygotowanych przez organizatorów m.in. spróbować zupy pokrzywowej czy naleśników z pokrzywą. Na najmłodszych czekały animacje i zabawy przygotowane przez harcerzy hufca ZHP Ziemi Lidzbarskiej, GCK w Pilniku, GOPS Lidzbark Warmiński.
Na placu pojawiły się stoiska wystawiennicze z produktami regionalnymi, oryginalnymi zabawkami, pamiątkami i przysmakami. Dużym zainteresowaniem cieszył się punkt wyplatania eko-wianków – oczywiście z warmińskich ziół.

W części artystycznej na scenie zaprezentowali się: Kapela Ludowa Rogóżanie, Zespół Ludowy Furman, Zespół Kalina Barcji, Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii, Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Lidzbark Warmiński, Trąbale – zespół muzyki myśliwskiej, Zespół Elektroniczni z Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej Lidzbark Warmiński oraz wokaliści z Gminnego Centrum Kultury w Pilniku. Po raz pierwszy w Blankach wystąpiła grupa bębniarska Boomeranci z Olsztyna.

Tradycyjnie podczas Festiwalu rozstrzygnięto konkursy kulinarne. W konkursie „Ziołowe Pieczywo” I miejsce zdobyła Jadwiga Żmijewska za paluchy z czosnkiem i pietruszką, II miejsce zajęła Joanna Łobata za chlebek nadziewany ziołami, a III miejsce zdobyła Katarzyna Cybulska za chlebek czosnkowo – ziołowy. W konkursie „Ziołowy Napój” I miejsce zdobyło KGW Ignalin za żabi płyn czyli nalewkę z piołuna, II miejsce otrzymała Agnieszka Ostap za napój moc natury, a III miejsce – Joanna Łobata za ziołowa lemoniadę.

Nie zabrakło również rozmów o ziołach, wielu ciekawostek o zastosowaniu ziół przez dawnych Warmiaków nie tylko w kuchni, ale i w życiu codziennym o którym dowiedzieliśmy się podczas panelu pt. ,,Etnograficzne spojrzenie na zielarstwo” z dr hab. Stanisławem Czachorowskim prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

A na tych, którzy chcieli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu zielarstwa czekały konkursy przygotowane przez Babkę Zielarkę Annę Pacanowską, która przeprowadziła również przyśpieszony kurs „odlotów” na miotłach.

Wieczór zwieńczyła zabawa pod gwiazdami z Zespołem Czesław Band. W przyszłym roku mamy nadzieję spotkać się na VIII Festiwalu Ziół połączonym z jubileuszem dziesięciolecia istnienia Stowarzyszenia Babki Zielarki.

Organizatorami festiwalu byli: Stowarzyszenie „Babki Zielarki”, Mieszkańcy Blanek, Urząd Gminy Lidzbark Warmiński oraz Gminne Centrum Kultury w Pilniku.

Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.Partnerzy strategiczni: Akustyk Mont Sp. z o. o., Veolia Północ Sp. z o. o.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło: Radio Olsztyn

Opiekę medialną nad wydarzeniem objęła: TVP3 Olsztyn

Serdeczne podziękowania składamy dla: GOPS Lidzbark Warmiński, Hufca ZHP Ziemi Lidzbarskiej, Lidzbarskiego Domu Kultury, Zespołu Tańca Ludowego Perła Warmii, Zespołu Elektroniczni z Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej Lidzbark Warmiński, Trąbali – zespołu muzyki myśliwskiej, Zespołu Kalina Barcji, Kasi i Roberta Kimbar Group, Państwa Stolarskich za udostępnienie miejsca na parking oraz WSZYSTKICH, którzy brali udział w przygotowaniach do wydarzenia! DZIĘKUJEMY!

Print Friendly, PDF & Email