W Zielarskiej Wsi Blanki, w niedzielę 25 czerwca 2023 r., odbył się VI Festiwal Ziół.

Warto wspomnieć, że pierwszym punktem programu było uroczyste otwarcie nowo wybudowanej Stacji Uzdatniania Wody w Blankach.

Tak jak mówił Wójt Gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis „jest to największa inwestycja w gminie wiejskiej Lidzbark Warmiński w ciągu ostatnich lat, jeśli chodzi o gospodarkę wodno – ściekową, w tym Stacje Uzdatniania Wody”.

Gmina na ten cel pozyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu „Polski Ład” w ramach Programu Inwestycji Strategicznych w kwocie 3 591 627,00 zł, aż 95% dofinansowania do robót budowlanych. Planowany całkowity koszt inwestycji wynosić będzie 4 359 170,00 zł. Zastosowana technologia zapewni wodę dobrej jakości i pod odpowiednim ciśnieniem dla wszystkich odbiorców.

W uroczystym przecięciu wstęgi wzięli udział: Wójt Gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis, Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka, Przewodniczący Rady Gminy Marek Werbicki, Radna Gminy Lidzbark Warmiński, a zarazem Sołtys Wsi Blanki Lucja Kuczyńska, Kierownik Zakładu Budżetowego Związku Gmin “EKOWOD” w Lidzbarku Warmińskim Katarzyna Kozieł, oraz Pełnomocnik Przedsiębiorstwa Transportowo-Sprzętowego Budownictwa PYZAK Anna Pyzak – Cezary Pyzak.

Nową Stację Uzdatniania Wody poświęcił kustosz Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym – Ksiądz Wojciech Sokołowski.

Po obejrzeniu nowego obiektu zaproszeni gości wzięli udział we mszy św. w parafialnym kościele w Blankach, którą celebrował ks. Adam Narbut.

Następnie na placu przy świetlicy wiejskiej oficjalnie rozpoczęto VI Festiwal Ziół w Blankach, który jest niezwykle barwnym i aromatycznym wydarzeniem promującym gminę Lidzbark Warmiński poprzez zielarstwo i ekologię.

W festiwalu wzięli udział zacni goście m.in. Wiceminister Aktywów Państwowych – Andrzej Śliwka, Radny Województwa Warmińsko – Mazurskiego, a jednocześnie Zastępca Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie (KOWR) Jacek Pawlik, Radny Województwa Warmińsko – Mazurskiego, a jednocześnie Zastępca Dyrektora KOWR w Olsztynie – Marcin Kazimierczuk, Starosta Powiatu lidzbarskiego – Jan Harhaj, Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego a jednocześnie Przewodniczący Zgromadzenia Związku Gmin – Jacek Wiśniowski, Wójt Gminy Kiwity – Wiesław Tkaczuk, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim – starszy brygadier Rafał Szymukowicz oraz Komendant Powiatowy Policji – Inspektor Przemysław Polechoński.

Wspomnijmy, że wydarzenie poprowadził znany i bardzo lubiany dziennikarz, piosenkarz, lider zespołu Partita – Andrzej Frajndt.

Na scenie zaprezentowały się zespoły taneczne i muzyczne m.in. Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii, Blask Reaktywacja, uczestnicy pracowni wokalnej Gminnego Centrum Kultury w Pilniku, Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Lidzbark Warmiński, Zespół Ludowy Furman z Kraszewa, Kapela Ludowa Rogóżanie, Zespół Elektroniczni z Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej Lidzbark Warmiński oraz zespół muzyczny Silver.

Podczas festiwalu rozstrzygnięto konkurs kulinarny „Ziołowa potrawa”.

W kategorii danie mięsne
I miejsce zdobyła Pani Marzena Staśko za „Udziec jagnięcy” i wygrała bon o wartości 250 zł na zakupy w Społem PSS Lidzbark Warmiński (nagroda ufundowana przez KOWR),  zestaw wyposażenia kuchennego w postaci garnka i patelni Firmy AMBITION (nagroda ufundowana przez ZGWM) oraz opiekacz 4w1 Firmy Concept (nagroda ufundowana przez Gminę Lidzbark Warmiński oraz Gminne Centrum Kultury w Pilniku)

II miejsce zdobyła Jadwiga Żmijewska za „Pieczone roladki schabowe z ziołami w sosie śmietankowo – serowym” wygrywając bon o wartości 150 zł na zakupy w Społem PSS Lidzbark Warmiński (nagroda ufundowana przez KOWR) oraz odkurzacz Firmy Sencor (nagroda ufundowana przez Gminę Lidzbark Warmiński oraz Gminne Centrum Kultury w Pilniku)

III miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich Ignalin za „Farszynki” wygrywając bon o wartości 100 zł na zakupy w Społem PSS Lidzbark Warmiński (nagroda ufundowana przez KOWR) oraz wentylator Activejet (nagroda ufundowana przez Gminę Lidzbark Warmiński oraz Gminne Centrum Kultury w Pilniku).

W kategorii danie wegetariańskie
I miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich Ignalin za „Zupę z pokrzywy” wygrywając bon o wartości 250 zł na zakupy w Społem PSS Lidzbark Warmiński (nagroda ufundowana przez KOWR), zestaw wyposażenia kuchennego w postaci garnka i patelni Firmy AMBITION (nagroda ufundowana przez ZGWM) oraz opiekacz 4w1 Firmy Concept (nagroda ufundowana przez Gminę Lidzbark Warmiński oraz Gminne Centrum Kultury w Pilniku)

II miejsce zdobyła Marzena Staśko za „Ser w ziołach” wygrywając bon o wartości 150 zł na zakupy w Społem PSS Lidzbark Warmiński (nagroda ufundowana przez KOWR) oraz odkurzacz Firmy Sencor (nagroda ufundowana przez Gminę Lidzbark Warmiński oraz Gminne Centrum Kultury w Pilniku)

III miejsce zdobyła Anna Czech za „Chleb w ziołach” wygrywając bon o wartości 100 zł na zakupy w Społem PSS Lidzbark Warmiński (nagroda ufundowana przez KOWR) oraz wentylator Activejet (nagroda ufundowana przez Gminę Lidzbark Warmiński oraz Gminne Centrum Kultury w Pilniku).

Ponadto zorganizowano konkurs „Poznaj zioła po zapachu”, w którym publiczność chętnie wzięła udział.

Każdy mógł skosztować syropów z miejscowych ziół oraz zupy z pokrzywy przygotowanej przez Babki Zielarki. Zainteresowaniem cieszyły się usługi zielarskie m.in. wachlowanie ziołem czy chłostanie pokrzywą. Babka Zielarka polecała również dodatkowe usługi: wałkowanie niedobrych chłopów, loty na miotle, drapanie pleców i masaż mózgu.

Podczas festiwalu odbył się panel dyskusyjny z prekursorką hortiterapii Beatą Płoszaj – Witkowską, która opowiedziała w jaki sposób zorganizować przestrzeń w ogrodzie, żeby miał on na nas pozytywny wpływ w tych trudnych i dynamicznych czasach.

Nie zabrakło również mini jarmarku, gdzie można było kupić wyroby rękodzielników oraz dmuchańców i animacji dla dzieci.

Organizatorami festiwalu było Stowarzyszenie „Babki Zielarki”, Urząd Gminy Lidzbark Warmiński oraz Gminne Centrum Kultury w Pilniku.

Zadanie współfinansowane zostało ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Za objęcie Patronatem Medialnym nad wydarzeniem dziękujemy: Radiu Olsztyn, Gazecie Olsztyńskiej i Gazecie Lidzbarskiej.

Serdeczne podziękowania składamy:
– sponsorom wydarzenia: Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, Związkowi Gmin Warmińsko-Mazurskich, Restauracji Knajpucha Blanki.
– partnerom:
– Centrum Inicjatyw Lokalnych „Przestrzeń”
– Firmie Marecki Usługi Marek Werbicki
– Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej Lidzbark Warmiński,
– Stowarzyszeniu Działaczy Pomocy Społecznej „Wszyscy razem”,
– Klubowi Młodego Wolontariusza – Wolę Wariant Wolontariat,
– Lidzbarskiemu Domowi Kultury,
– Joannitom Dzieło Pomocy Lidzbark Warmiński,
– Zespołowi Tańca Ludowego Perła Warmii,
– Zespołowi tanecznemu Blask Reaktywacja,
– Zespołowi Elektroniczni z Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej Lidzbark Warmiński,
– Państwu Stolarskim
– mieszkańcom wsi Blanki,
– radnym i sołtysom
i wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniach tego wydarzenia!
Dziękujemy!

Print Friendly, PDF & Email