W dniu 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to polskie święto państwowe, które zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Aby uczcić Żołnierzy Wyklętych uczniowie Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Kraszewie, nauczyciele oraz rodzice wzięli udział w Biegu Wilczym Tropem na dystansie 1963 m – które są odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni poległy w walce Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. Lalek. Biegom towarzyszył okrzyk: Cześć i chwała Bohaterom!

Podczas biegu odbyła się również rywalizacja dzieci i młodzieży. Zwycięscy zostali nagrodzeni medalami nawiązującymi do tropu wilka. Dekoracji w imieniu Wójta Gminy Lidzbark Warmiński dokonał Sekretarz Gminy Ryszard Kielak.

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Kraszewie Beata Domarecka w swoim przemówieniu przypomniała nam jak ważna jest pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolną Polskę. Przetoczyła słowa Danuty Siedzikówny pseudonim „Inka”, łączniczki i sanitariuszki Brygady Wileńskiej AK, która w wieku 18 lat została zastrzelona: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba…”. Ponadto wspomniała o Żołnierzach Wyklętych z terenu Lidzbarka Warmińskiego mjr Lucjanie Deniziak, ps. Orzeł oraz mjr Józefie Rusak ps. Bylina, którzy w ostatnich latach odeszli do wiecznego spoczynku.

Dzisiejsze święto ma szczególny wydźwięk, ponieważ doskonale uświadamia, jak wojna może wszystko zmienić.

Uroczystości ku pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu odbywały się również w Lidzbarku Warmińskim. Po Mszy Św. w kościele św. ap. Piotra i Pawła na cmentarzu komunalnym w Lidzbarku Warmińskim odbył się uroczysty apel, w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, kół AK, harcerzy i reprezentacja szkół.

W imieniu Wójta Gminy Lidzbark Warmiński kwiaty i znicze pamięci pod Pomnikiem w Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Obrońcom Ojczyzny 1939-1956 złożyli: Przewodniczący Rady Gminy Marek Werbicki wraz z radnymi Iwoną Końką i Agnieszką Korosteńską.

Print Friendly, PDF & Email