11 marca 2024 o godz.12.00 w Gminnym Centrum Kultury w Pilniku, gm. Lidzbark Warmiński odbędą się regionalne obchody 34 rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Litwę.

11 marca 1990 roku Litwa jako pierwsza republika radziecka ogłosiła niepodległość, stało się to w dwa lata po utworzeniu „bałtyckiego łańcucha”, kiedy to 2 milionów osób utworzyło żywy łańcuch o długości ponad 600 km, łączący Litwę, Łotwę i Estonię. Dla uczczenia litewskiej rocznicy, uczestnicy uroczystości w Pilniku uformują symboliczny żywy łańcuch i w rytm muzyki ludowej w wykonaniu Kapeli Rogóżanie wejdą do budynku GCK Pilnik na dalszą część wydarzenia. W jego trakcie między innymi: zaprezentowany zostanie film „Litwa będzie wolna” przygotowany według pomysłu byłego Ambasadora Republiki Litewskiej Edvardasa Borisovasa, wręczone zostaną nagrody imienia Leonidasa Donskisa za działania na rzecz utrwalanie przyjaźni polsko-litewskiej. Laureatami 2024 zostali wojewoda Radosław Król i prof. UWM dr hab. Maria Korybut-Marciniak.

Leonidas Donskis był wybitnym litewskim intelektualistą filozofem, eseistą i myślicielem, nauczycielem akademickimi eurodeputowanym VII kadencji. “Wielki Litwin i wielki przyjaciel Polski” – znawca polskiej kultury, wielbiciel Czesława Miłosza. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele litewskiego korpusu dyplomatycznego.

łańcuch - niepodległość Litwy

Print Friendly, PDF & Email