11 marca 2024 r. w Pilniku w gminie Lidzbark Warmiński pod patronatem Konsula Republiki Litewskiej w Olsztynie Stefana Duk i Wójta Gminy Lidzbark Warmiński Fabiana Andrukajtis odbyły się regionalne obchody 34 rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Litwę.

11 marca 1990 roku Litwa jako pierwsza republika radziecka ogłosiła niepodległość, stało się to w dwa lata po utworzeniu „bałtyckiego łańcucha”, kiedy to 2 milionów osób utworzyło żywy łańcuch o długości ponad 600 km, łączący Litwę, Łotwę i Estonię.

Dla uczczenia litewskiej rocznicy, uczestnicy uroczystości uformowali przed budynkiem Gminnego Centrum Kultury w Pilniku symboliczny żywy łańcuch. W dalszej części regionalnych obchodów zaprezentowano film „Litwa będzie wolna” przygotowany według pomysłu byłego Ambasadora Republiki Litewskiej Edvardasa Borisovasa. Film ukazuje z historyczną chronologią przebieg wydarzeń z lat 1990-91, kiedy to w obronie proklamowanej przez Litwę niepodległości zginęło w wyniku działań wojsk radzieckich 14 osób cywilnych, a ponad 600 zostało rannych.

W trakcie uroczystości wręczone zostały nagrody imienia Leonidasa Donskisa za działania na rzecz utrwalanie przyjaźni polsko-litewskiej. Donskis był wybitnym litewskim intelektualistą filozofem, eseistą i myślicielem, nauczycielem akademickimi eurodeputowanym VII kadencji. “Wielki Litwin i wielki przyjaciel Polski”, znawca polskiej kultury, wielbiciel Czesława Miłosza – tak pisał o nim dziennikarz Edwin Bendyk.

Laureatami nagrody 2024 zostali wojewoda Radosław Król i prof. UWM dr hab. Maria Korybut-Marciniak.

Uroczystość zwieńczył koncert kapeli ludowej „Rogóżanie”.

Organizatorami wydarzenia byli:
Konsulat Honorowy Republiki Litewskiej w Olsztynie
Gmina Lidzbark Warmiński
Gminne Centrum Kultury w Pilniku

Print Friendly, PDF & Email