W środę, 8 listopada br., odbyły się uroczystości upamiętniające Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej. Obchody miały miejsce na Cmentarzu Wojennym z okresu I Wojny Światowej w Markajmach, gdzie pochowanych jest 39 Brytyjczyków.

Uroczystości Dnia Pamięci obchodzone są w naszej gminie, co roku, od 2014 roku. Z tej okazji, gminę Lidzbark Warmiński odwiedził Pułkownik Tom Blythe, Brytyjski Attache Obrony w Polsce, który złożył szczególne podziękowania Wójtowi Gminy Lidzbark Warmiński Fabianowi Andrukajtis za opiekę nad cmentarzem i wspólne upamiętnianie żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II wojny światowej, jak również żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, którzy walczyli i umierali u boku towarzyszy broni z państw Wspólnoty Brytyjskiej.

W uroczystościach, jak co roku, udział wzięli także przedstawiciele samorządów, służb mundurowych wraz z asystą wojskową z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim oraz brytyjskimi żołnierzami, na co dzień stacjonujący w Polsce, w Orzyszu, jak również przedstawiciele duchowieństwa, przedstawiciele środowisk patriotycznych i dyrektorzy szkół z terenu gminy wiejskiej Lidzbark Warmiński z pocztami sztandarowymi. Poszczególne delegacje złożyły wieńce i znicze pod Krzyżem Ofiarności upamiętniającym żołnierzy brytyjskich.

Print Friendly, PDF & Email