Licznik odwiedzin
 • 220427Odsłon razem:
 • 21Odsłon dzisiaj:
 • 2Aktualnie na stronie:

Blanki to wieś położona na Warmii, w gminie Lidzbark Warmiński, nad pięknym jeziorem Blanki. Dookoła lasy i pola uprawne. A co kilka kilometrów gospodarstwa agroturystyczne, które oferują wypoczynek wśród malowniczych wiejskich scenerii. Niezwykła lokalizacja wsi zapewnia ciszę, spokój, czyste powietrze oraz bliski kontakt z naturą.

Pomysł założenia Klubu Babki Zielarki kiełkował w Blankach przez kilka lat. Zaczęło się jednak od projektu, zrealizowanym z nauczycielkami i rodzicami w Szkole Podstawowej we wsi Kłębowo, celem którego było założenie ogródka z ziołami. To przyczyniło się do pomysłu założenia w 2011 r. nieformalnego Klubu „Babki Zielarki”, który z początkiem 2015 r. został przekształcony w stowarzyszenie „Babki Zielarki”. Jednym z głównych celów tej działalności jest promowanie gminy Lidzbark Warmiński poprzez zielarstwo i ekologię, integracja lokalnej społeczności, poprawa warunków życia mieszkańców oraz promocja produktów regionalnych.

Za sprawą Pani Lucji Kuczyńskiej i Anny Pacanowskiej, głównych założycielek Klubu a teraz i stowarzyszenia, wieś Blanki słynie już z produktów powstałych z miejscowych ziół, głównie pokrzywy. Do wytwarzania nalewek i syropów używane są także dziko rosnące rośliny lecznicze tj. czarny bez, sosna, mniszek lekarski. „Babki Zielarki” korzystają z kwiatów bzu czarnego, zielonych pączków brzozy, aronii, owoców pigwy, dzikiej róży, malin, poziomek, korzeni arcydzięgiela. Z tych wszystkich składników i sięgających do tradycji przepisów, powstają nalewki lecznicze o oryginalnych i kuszących nazwach, jak chociażby lubczykowy eliksir miłości, nalewka jubilerska z płatkami złota, starowarmińska żenicha z dzikiej róży na miodzie, czy eliksir Kopernika – wino z szafranem i figą na dobry żołądek i niestrawność. Stowarzyszenie tworzy syropy, dżemy, ryby w zalewie, piecze ciasta na oryginalnych starych przepisach.  Produkty te prezentowane są na licznych festynach, jarmarkach, kiermaszach.

Klub „Babki Zielarki” brał udział w projekcie Transgraniczna Przedsiębiorczość Leader Blekinge / Warmia – Mazury, polegającym na tworzeniu sieci współpracy między Przedsiębiorcami z Polski i Szwecji. W toku prowadzonej działalności powstał pomysł wsi tematycznej „Zielarska Wioska Blanki”. Panie ze stowarzyszenia o swoich pasjach i produktach opowiadają na warsztatach, które organizują dla gości podczas wizyt studyjnych i nie tylko.

 

Zobacz jak o Blankach piszą inni

https://www.facebook.com/zielarskawiesblanki

 

Kartka z kalendarza

Prognoza pogody
Pogoda - Lidzbark Warmiński
Znajdź nas na facebooku!
Znajdź nas na facebooku!
Pogoń za Kopernikiem
Pogoń za Kopernikiem
Wydarzenia
 1. Pomóż swojemu sołtysowi zdobyć tytuł SUPER SOŁTYSA!

  Styczeń 29 @ 07:30 - Marzec 9 @ 23:30
 2. Konkurs Estetyczna Wieś 2018

  Luty 9 @ 08:00 - Marzec 16 @ 15:00
 3. Jarmark Wielkanocny 2018

  Marzec 25 @ 12:00 - 20:00
Najnowsze wpisy
mapa interaktywna
atlas
WMIR
Karta Dużej Rodziny
karta
KDR
Czad – cichy zabójca
Czad – cichy zabójca