OGŁOSZENIE

dnia 14 sierpnia 2017 r. (poniedziałek)

Urząd Gminy Lidzbark Warmiński będzie nieczynny

dniem pracującym

będzie sobota 26 sierpnia 2017 r.

URZĄD GMINY W LIDZBARKU WARMIŃSKIM UPRZEJMIE INFORMUJE, ŻE :

  • Dnia 31.03.2017 r. upłynął termin płatności I raty opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za 2017 r.,
  • Termin płatności II raty opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi upłynął wraz z dniem 30.06.2017 r.,
  • Po upływie terminu płatności II raty opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za 2017 r. będą wystawione upomnienia z tytułu zaległości I i II raty za 2017 r.. W przypadku dokonania wpłaty zaległości po uprzednim otrzymaniu upomnienia koszt upomnienia w wysokości 11,60 zł zgodnie z Ordynacją podatkową zostanie pobrany w pierwszej kolejności.

Blanki to wieś położona na Warmii, w gminie Lidzbark Warmiński, nad pięknym jeziorem Blanki. Dookoła lasy i pola uprawne. A co kilka kilometrów gospodarstwa agroturystyczne, które oferują wypoczynek wśród malowniczych wiejskich scenerii. Niezwykła lokalizacja wsi zapewnia ciszę, spokój, czyste powietrze oraz bliski kontakt z naturą.

Pomysł założenia Klubu Babki Zielarki kiełkował w Blankach przez kilka lat. Zaczęło się jednak od projektu, zrealizowanym z nauczycielkami i rodzicami w Szkole Podstawowej we wsi Kłębowo, celem którego było założenie ogródka z ziołami. To przyczyniło się do pomysłu założenia w 2011 r. nieformalnego Klubu „Babki Zielarki”, który z początkiem 2015 r. został przekształcony w stowarzyszenie „Babki Zielarki”. Jednym z głównych celów tej działalności jest promowanie gminy Lidzbark Warmiński poprzez zielarstwo i ekologię, integracja lokalnej społeczności, poprawa warunków życia mieszkańców oraz promocja produktów regionalnych.

Za sprawą Pani Lucji Kuczyńskiej i Anny Pacanowskiej, głównych założycielek Klubu a teraz i stowarzyszenia, wieś Blanki słynie już z produktów powstałych z miejscowych ziół, głównie pokrzywy. Do wytwarzania nalewek i syropów używane są także dziko rosnące rośliny lecznicze tj. czarny bez, sosna, mniszek lekarski. „Babki Zielarki” korzystają z kwiatów bzu czarnego, zielonych pączków brzozy, aronii, owoców pigwy, dzikiej róży, malin, poziomek, korzeni arcydzięgiela. Z tych wszystkich składników i sięgających do tradycji przepisów, powstają nalewki lecznicze o oryginalnych i kuszących nazwach, jak chociażby lubczykowy eliksir miłości, nalewka jubilerska z płatkami złota, starowarmińska żenicha z dzikiej róży na miodzie, czy eliksir Kopernika – wino z szafranem i figą na dobry żołądek i niestrawność. Stowarzyszenie tworzy syropy, dżemy, ryby w zalewie, piecze ciasta na oryginalnych starych przepisach.  Produkty te prezentowane są na licznych festynach, jarmarkach, kiermaszach.

Klub „Babki Zielarki” brał udział w projekcie Transgraniczna Przedsiębiorczość Leader Blekinge / Warmia – Mazury, polegającym na tworzeniu sieci współpracy między Przedsiębiorcami z Polski i Szwecji. W toku prowadzonej działalności powstał pomysł wsi tematycznej „Zielarska Wioska Blanki”. Panie ze stowarzyszenia o swoich pasjach i produktach opowiadają na warsztatach, które organizują dla gości podczas wizyt studyjnych i nie tylko.

 

Zobacz jak o Blankach piszą inni

https://www.facebook.com/zielarskawiesblanki

 

Kartka z kalendarza

Prognoza pogody
Pogoda - Lidzbark Warmiński
Wydarzenia
Najnowsze wpisy
mapa gminy
mapa interaktywna
atlas
WMIR
Licznik odwiedzin
  • 177305Odsłon razem:
  • 144Odsłon dzisiaj:
  • 0Aktualnie na stronie: