Zabytki

Zdjęcie zabytkowego kościołaZabytki sakralne
Nasza gmina jest atrakcją zarówno dla tych którym potrzebna jest samotność jak i dla zainteresowanych zabytkami kultury materialnej. Zwiedzającym szczególnie polecamy zabytkowe kościoły, mające niesamowity urok, oddające piękno historyczne naszego regionu – Warmii. Warto zwiedzić czternastowieczny kościół parafialny w Blankach i kościół z drewnianą wieżą we wsi Kłębowo, kościoły gotyckie w Rogóżu, Kraszewie, Babiaku i Runowie, barokowy w Ignalinie oraz neogotyckie kościoły w Kochanówce i Jarandowie.

<WIĘCEJ>

Zdjęcie starej kapliczki przydrożnejKapliczki warmińskie stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu kulturowego Warmii. Ustanawiając godło herbu Gminy Lidzbark Warmiński, uznano, że najlepiej będzie reprezentować ją wizerunek kapliczki warmińskiej, zabytku na trwale wpisanego i kojarzonego z krajobrazem wiejskim dawnego biskupiego dominium. W gminie Lidzbark Warmiński występuje bardzo duża ilość tych zabytków (ponad 200), są one otaczane przez ludność wiejską ogromnym szacunkiem i opieką.

Dla przypomnienia … Pobożni Warmiacy stawiali kapliczki od setek lat, by chroniły ich m.in. przed pożarami i zarazą.
Są symbolem regionu, odróżniającym nas od sąsiednich Mazur. Warmiacy stawiali je, by podkreślić swój katolicyzm. Łączą się z tragicznymi losami Warmii, bo często budowano je po dramatycznych wydarzeniach: czasów wojen napoleońskich, rozbiorów, wielkiej epidemii dżumy w latach 1709-1711 czy czasów I wojny światowej. Kapliczki fundowano z potrzeby serca, z pobożności, ale czasem też, by odczarować złe miejsca, czyli takie, w których pojawiały się duchy czy zjawy. Chodziło zwykle o rozstaje dróg, okolice, w których umiejscowione były dziwne twory przyrody, np. wielkie głazy, czy tam, gdzie dokonano zabójstwa. Wierzono też, że w kapliczkach mieszkają demony zwane latawcami, będące wylatującymi i zaglądającymi na cmentarze i do wsi duszami niechrzczonych dzieci. Wokół kapliczek tętniło życie religijne wsi, szczególnie tam, gdzie nie było kościoła. Często umieszczano na nich dzwony, które zwoływały społeczność na nabożeństwa, alarmowały o pożarach, informowały o śmierci członków wspólnoty, ale także o porze dnia czy zebraniu wiejskim. Dzwonki obsługiwały zwykle kobiety, które wcześniej musiały przejść odpowiednie przeszkolenie, bo każde wydarzenie sygnalizował inny dźwięk.

Na podstawie “Kapliczki Warmińskie” Szymon T. Drej

kapliczka warmińska kapliczka warmińska kapliczka warmińska kapliczka warmińska kapliczka warmińska kapliczka warmińska kapliczka warmińska kapliczka warmińska kapliczka warmińska kapliczka warmińska kapliczka warmińska kapliczka warmińska kapliczka warmińska kapliczka warmińska

Print Friendly, PDF & Email