ul. Krasickiego 1, 11-100 Lidzbark Warmiński

merryKoniec roku 2011 to również koniec zajęć w ramach projektu „Z angielskim na ustach” realizowanym w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Zajęcia odbywały się w każdą sobotę od września do grudnia 2011r. w nowootwartej świetlicy wiejskiej w Sarnowie. Do projektu przystąpiło 22 dzieci i młodzieży ze wsi Sarnowo, Knipy, Markajmy i Rogóż.

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe: uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum, a sposób prowadzenia zajęć został dopasowany do ich wieku. Zajęcia prowadziła Pani Małgorzata Kalata – nauczycielka języka angielskiego z gimnazjów z terenu gminy Lidzbark Warmiński – która wykorzystała wspólną zabawę, konwersacje, recytacje i śpiew jako formy prowadzenia zajęć. Na potrzeby projektu zakupiono wieże z głośnikami i słuchawkami, dużą ilość pozycji książkowych, w tym słowniki i repetytoria oraz programy i gry komputerowe do nauki języka angielskiego. W trakcie całego projektu uczestnikom zapewniono na zajęciach ciepłe napoje i słodkości, a na jednych z zajęć domową pizzę przygotowaną przez wolontariuszy projektu – członkinie Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Sarnowo.

Uroczyste zakończenie projektu miało miejsce 16.12.br. w Sarnowie. Sala została kolorowo udekorowana, dzieci odswiętnie ubrane, a dla wszystkich przygotowano świąteczny poczęstunek. Pyszne pierogi, ryby, ciasta i inne smakołyki przygotowały panie z okolicznych wsi. Przybyło prawie 50 osób: uczestnicy projektu, ich rodziny, mieszkańcy okolicznych wsi i zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycili nas: wójt gminy Lidzbark Warmiński Artur Jankowski, dyrektor Zespołu Szkół w Rogóżu Brygida Małeć, nauczycielka języka angielskiego również z Rogóża – Monika Sosnowska, nauczycielka języka angielskiego z gimnazjum w Lidzbarku Warmińskim Danuta Łasek oraz sołtys wsi Knipy Kazimierz Graczyk. Wszystkich obecnych przywitała Prezes Stowarzyszenia na rzecz wsi Sarnowo i radna na tym terenie – Iwona Końka. Uczestnicy projektu przygotowali występ przedstawiający zwyczaje świąteczne Anglików, oczywiście w języku angielskim. Odśpiewano kilka tradycyjnych świątecznych piosenek, a najodważniejsi wystąpili solo. Ich wykonanie kolęd zostało bardzo ciepło przyjęte przez gości. Po występach swoje pozytywne wrażenia na temat postepów językowych uczestników projektu wyraziła Pani Monika Sosnowska, również Pani dyrektor Brygida Małeć wyraziła się entuzjastycznie na temat dzieci i samego projektu. Po tych wszystkich wyrazach uznania nastąpiła czas na niespodzianki dla uczestników. Wszyscy otrzymali certyfikat ukończenia projektu, rozmówki polsko-angielskie ze słownikiem oraz słodkie upominki. Najlepsi w śpiewaniu, a także najaktywniejsi na zajęciach i występie dodatkowo otrzymali pendrive-y. Po złożeniu życzeń świątecznych zaproszono wszystkich na poczęstunek.
Projekt przyniósł wiele korzyści i radości jego uczestnikom i – jak zapewnia Prezes Stowarzyszenia na rzecz wsi Sarnowo Iwona Końka – wszystkie pomoce pozyskane dzięki niemu będą nadal służyć społeczności. Przewiduje się wypożyczanie pozycji książkowych do domu, a zakupione programy będą dostepne dla wszystkich chętnych w świetlicy w Sarnowie. Jest to pierwszy, ale na pewno nie ostatni projekt jaki zrealizowano w nowej świetlicy wiejskiej w Sarnowie.
koordynator projektu
Magdalena Palimąka

Kartka z kalendarza

300+

mapa interaktywna
Sieć drogowa

atlas

Współpraca zagraniczna

WMIR

krajowa mapa zagrozen