logotyp pnwm

W dniach 4.06. – 10.06.2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kraszewie, będący jednocześnie młodymi zawodnikami Ludowego Klubu Sportowego „KAROL”, brali udział w wymianie sportowej młodzieży w Niemczech, w powiecie Emsland, w gminie Rhede (Ems). Wyjazd był możliwy dzięki współpracy z partnerską Gminą Rhede (Ems). Wymianę zorganizowano w ramach projektu „Poznajmy się bliżej” współfinansowanego przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Głównym celem projektu było spotkanie się młodzieży z gmin partnerskich tj. Gminy Rhede (Ems) w Niemczech oraz Gminy Wiejskiej Lidzbark Warmiński celem poznania się, poznania swojej kultury, zwyczajów poprzez wspólną zabawę, spotkania, rozmowy oraz wspólne wycieczki.

Wyjazd był doskonałym sposobem na wzajemne poznanie sąsiadów z zagranicy, kształtowanie świadomości obywatelskiej oraz budowanie postaw solidarności w obliczu zaistniałej sytuacji w Europie. Dzieci miały okazję poznać język, wymienić doświadczenia na różnych płaszczyznach, a także nawiązać nowe znajomości.

Przybyłych gości powitał osobiście Burmistrz Gminy Rhede, Pan Jens Willerding. Na miejscu czekało wiele atrakcji. Sportowcy LUKS „Karol”, wspólnie z młodzieżą z niemieckiego klubu sportowego, zwiedzili Rhede oraz Papenburg. Następnie odwiedzili miasto Haren, gdzie poznali historię powstania warszawskiego oraz rolę kobiet w powstaniu. Wycieczka obejmowała także wspólny wyjazd młodzieży polsko-niemieckiej do Holandii, gdzie zwiedzano twierdzę Bourtange.

Młodzi zawodnicy mogli również spróbować swoich sił w turnieju piłkarskim. Nasza drużyna zmierzyła się z reprezentantami Niemiec.

Nie zabrakło również czasu na wspólne treningi, gry i zabawy. Ogromnym powodzeniem cieszyły się wspólne wyjazdy rekreacyjne. Dużym zaskoczeniem była wizyta w stadninie koni oraz możliwość przejażdżki w siodle.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyła wizyta w siedzibie Bractwa Strzeleckiego (Schützenverein), gdzie pod okiem instruktora, młodzież trenowała strzelanie z wiatrówki. Wrażenie na piłkarzach wywarło także spotkanie
w straży pożarnej oraz przejażdżka łodziami ratunkowymi po rzece Ems.
Zorganizowanie wyjazdu było możliwe dzięki sprawnej współpracy
z Prezesem LUKS „Karol”- Panią Iwoną Miecznikowską oraz z Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Kraszewie, będącą jednocześnie V- ce prezesem LUKS ,,Karol’’- Panią Beatą Domarecką.

Nadmienić należy, iż w ramach ścisłej współpracy z partnerską Gminą Rhede (Ems), Szkoła Podstawowa w Kraszewie, gościła młodzież niemiecką z Klubu Sportowego Spiel und Sport Rhede w 2018 r.

Print Friendly, PDF & Email