ul. Krasickiego 1, 11-100 Lidzbark Warmiński

chW 1914 r. rozpoczęła się pod Łowczówkiem w powiecie tarnowskim jedna z najkrwawszych bitew I wojny światowej z udziałem Legionów Józefa Piłsudskiego. Oddziały Legionowe wykonały powierzone im przez dowództwo armii austro -węgierskiej (w ramach, której działały) zadanie zdobycia i utrzymania pozycji na wzgórzach nad rzeką Białą. Pułki Legionowe odparły 16 ataków nieprzyjaciela, wzięły do niewoli kilkuset żołnierzy armii carskiej po czym, na skutek odwrotu sąsiednich jednostek austro – węgierskich, 25 grudnia wycofały się we wzorowym porządku.

W przededniu rocznicy bitwy, w Zespole Szkół im. Marszałka J. Piłsudskiego w Rogóżu odbyła się  rocznicowa Wigilia. W jej trakcie uczniowie dowiedzieli się, że przed Wigilią 1914r. Józef Piłsudski zgolił brodę (nigdy już więcej jej nie zapuścił) i że Pułk Legionowy przyjął nazwę Pierwszej Brygady. Poznali także Wigilijne tradycje żołnierzy polskich z 1914r. Wspólnie z Tadeuszem Machelą, liderem Kapeli Jakubowej, zaśpiewali kolędę -Lulajże Jezuniu-; ,która śpiewana była także w okopach pod Łowczókiem. Obecny na uroczystości nestor Piłsudczyków, Stanisław Brodacki, nie krył swojego wzruszenia podkreślając niesamowicie patriotyczny i duchowy wymiar uroczystości. Zwyczaj wspólnego dzielenia się opłatkiem w szkole, jak zaznaczyła dyrektor Brygida Małeć, ma już wieloletnią tradycję i dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej Rogóża spełnia także ważną rolę integracyjną w środowiska lokalnym.

Waldemar Ziarek

a1

a2

a4

a5

a7d

a8pg

 

 

 

image_print
Kartka z kalendarza

mapa interaktywna
Sieć drogowa

atlas

Współpraca zagraniczna

WMIR

krajowa mapa zagrozen