ul. Krasickiego 1, 11-100 Lidzbark Warmiński

Od 5 maja 2015 r. Stowarzyszenie „RAZEM W KŁĘBOWIE” realizowało projekt „Być jak Tadeusz Płoski…” dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Lokalną Grupą Działania „Warmiński Zakątek”. Głównym celem było pobudzanie aspiracji rozwojowych społeczności lokalnej Kłębowa i okolicznych miejscowości oraz zacieśnienie więzi emocjonalnej z „małą ojczyzną” poprzez promocję i upamiętnienie postaci, która wywarła pozytywny wpływ na lokalne środowisko – Biskupa Tadeusza Płoskiego, tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Pamięć o Biskupie, Absolwencie Szkoły w Kłębowie, który dzieciństwo spędził w pobliskich Medynach, jest wciąż żywa w lokalnym środowisku. Jest on wzorem godnym naśladowania nie tylko przez młodych ludzi XXI wieku, ale także ich rodziców i dziadków, którzy mogą się z nim utożsamiać. Celem projektu była również aktywizacja i integracja społeczności lokalnej poprzez czerpanie wzorców z osoby Patrona Szkoły w Kłębowie oraz kształtowanie szacunku do warmińskiej przyrody i kultury.


W celu budowania wiary we własne możliwości i rozwijania umiejętności interpersonalnych beneficjentów oraz motywowania do podejmowania aktywności w różnych dziedzinach życia odbyły się warsztaty z psychologiem i pedagogiem. Ich uczestnicy stali się bardziej aktywni, zainteresowani rozwijaniem tkwiącego w każdym z nich potencjału, wytrwali w dążeniu do postawionego sobie realnego celu, chętni do podejmowania nowych wyzwań i pogodni. Uświadomili sobie również, że niepowodzenia to normalny etap na drodze do doskonalenia się, posiadana wiedza i umiejętności są wartością samą w sobie, a nauka nie tylko przynosi mnóstwo radości i satysfakcji, ale może stać się pasją. Zajęcia z uczniami poświęcone motywacji, sposobom radzenia sobie z porażkami i osiągania sukcesów, autorytetom, a także rozwijaniu pasji będą odbywać się systematycznie przez cały rok szkolny.
By bardziej zidentyfikować się z postacią Biskupa, który umiłował warmińską przyrodę, społeczność szkolna i przedstawiciele społeczności lokalnej wzięli udział w rajdzie pieszym do Sanktuarium Maryjnego w Stoczku Klasztornym. Do miłośników pieszych wędrówek dołączył Ksiądz Proboszcz Roman Cichocki z… gitarą. Dzieci i rodzice mieli więc okazję nie tylko podziwiać wiosenne warmińskie krajobrazy, ale umilić sobie czas śpiewem, a wiadomo, że kto śpiewa, dwa razy się modli.

W ramach projektu odbyły się również warsztaty w pracowni komputerowej z wykorzystaniem narzędzi TIK, których efektem są prezentacje multimedialne oraz foldery poświęcone Biskupowi Płoskiemu i Szkole, której jest absolwentem i Patronem. W ubiegłym roku szkolnym placówka została odznaczona Certyfikatem „Szkoły gotowej na TIK” przyznanym w ramach programu „Aktywna Edukacja” – realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w partnerstwie z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przyznanie placówce certyfikatu oznacza, że jej kadra wie, jak wykorzystać nowoczesne technologie informacyjno – komunikacyjne, by w sposób optymalny wspierać proces nauczania i uczenia się uczniów.

Tadeusz Płoski kochał sport, w programie Festynu Rodzinnego będącego jedną z inicjatyw, które na stałe wpisały się do kalendarza imprez gminnych integrujących społeczność lokalną, tym razem tematycznie związanego z osobą Biskupa znalazły się m.in. rodzinne konkurencje sportowe, przejazdy wozem konnym (takim wozem z pewnością niejednokrotnie Tadeusz Płoski jeździł będąc uczniem Szkoły w Kłębowie), mecz w dwa ognie, stoisko ze zdrową żywnością prezentujące okazy płodów rolnych. Wszyscy uczniowie Szkoły otrzymali medale z logo placówki i napisem „Być jak Tadeusz Płoski”, by pamiętać, że mogą zostać, kim tylko pragną. Nie mogło również zabraknąć tradycyjnego ogniska połączonego z pieczeniem kiełbasek. Jesienny Festyn Rodzinny, który odbył się 25 września br., był wyjątkowo udany, zwłaszcza że pogoda dopisała, słońce przygrzewało, a przedsięwzięcie było swoistą promocją aktywnego, i radosnego stylu życia.

Wyjazd do Lidzbarka Warmińskiego do Sali zabaw Fiku Miku oraz do Oranżerii Kultury Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej na zajęcia edukacyjne „Spotkajmy się w Oranżerii” sprawił dzieciom z oddziału przedszkolnego oraz z kl. I i ich rodzicom mnóstwo radości i stał się okazją do rozwijania umiejętności interpersonalnych poprzez wspólną zabawę oraz zwiedzanie położonej malowniczo na skarpie odrestaurowanej barokowo – klasycystycznej Oranżerii biskupa Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim, w której są organizowane nie tylko zajęcia edukacyjne, ale także wystawy, spotkania i koncerty; spacer alejkami jesiennego parku oraz wspinanie się po otoczonych balustradą w stylu barokowym schodach, podziwianie spływającej kaskadą między schodami wody oraz fontann, wreszcie prowadzone przez pracownika biblioteki zajęcia czytelniczo – integracyjne strawiły, że dzień ten został na długo w pamięci zarówno młodszych, jak i starszych uczestników wyjazdu. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wyjazd był bardzo udany i warto organizować tego typu wspólne wyprawy częściej.

W szereg atrakcji obfitował również wyjazd edukacyjny do Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie, Rezerwatu Doliny Rzeki Wałszy oraz Skansenu Maszyn Rolniczych. W Muzeum, po którym oprowadził uczestników przewodnik i w którym na wyciągnięcie ręki znajdują się zbiory przywiezione przez misjonarzy z Azji (Chiny, Japonia, Filipiny, Indie, Indonezja), Oceanii (Papua-Nowa Gwinea), Afryki i Ameryki Łacińskiej, beneficjenci poznali historię setek przywiezionych przez misjonarzy eksponatów, m.in. instrumentów muzycznych i liturgicznych, broni (oszczepy, łuki, strzały), rytualnych masek, ozdób, strojów plemiennych (spódniczka z rafii, biustonosz z łupin orzecha kokosowego, opaska na biodra, nakrycie głowy czarownika, buty szamana z dziurą w pięcie), broni, obrazów oraz przedmiotów kultu (różaniec hinduistyczny złożony ze 108 owoców rudrakszy) oraz przedmiotów mających różne zastosowanie (miotełka do wymiatania złych duchów z chaty, fajka szefa wioski), znalazły się tam również jaja strusia, skóra krokodyla, węża i pumy, a nawet pancernika. Pobyt w tym niezwykłym miejscu był swoistą wyprawą dookoła świata. Podsumowaniem podróży w czasie i przestrzeni był film w sali audiowizualnej opowiadający o pracy misjonarzy oraz zakup pamiątek, m.in. łapacza snów. Podczas spaceru ścieżką dydaktyczną po rezerwacie przyrody Doliny Rzeki Wałszy, jednym z najstarszych rezerwatów na terenie naszego województwa, w promieniach jesiennego słońca i pośród spadających pod nogi żołędzi, uczestniczy mieli możliwość kontaktu z naturą oraz obejrzenia cennych przyrodniczo stanowisk roślin oraz zapoznania się z treścią licznych tablic edukacyjnych. Zwiedzanie Skansenu Maszyn Rolniczych „Uchronić od zapomnienia”, w którym zgromadzono przedwojenne maszyny i sprzęt rolniczy było szczególną atrakcją dla chłopców. Miłośnicy przedwojennych urządzeń musieli dokładnie obejrzeć każdy eksponat i zasiąść w ciągniku i kombajnie. Jak się okazuje, wszystkie maszyny, zostały ofiarowane przez okolicznych gospodarzy, którzy w ten prosty sposób uchronili je od zapomnienia i… podarowali drugie życie.

Z kolei wyprawa do Olsztyna do Planetarium na seans astronomiczny „Słońce kompasem, zegarem i kalendarzem” oraz do Muzeum Warmii i Mazur na lekcję muzealną „Mikołaj Kopernik – mieszkaniec olsztyńskiego zamku” stała się niezwykłą lekcją przyrody i historii. Spotkanie z Mikołajem Kopernikiem, najbardziej słynnym administratorem olsztyńskiego zamku, który w XVI wieku dowodził jego obroną przed Krzyżakami było tym bardziej niezwykłe, że uczestnicy mieli okazję obejrzenia przedmiotów z nim związanych, m.in. wykonanej przez niego tablicy astronomicznej, przebywania w jego gabinecie i przed wejściem do zamkowej wieży, gdzie znajdowała się toaleta, z której korzystał sam Kopernik, usłyszenia wielu ciekawostek związanych zarówno z nim samym, jak i jego odkryciami i… potarcia nosa wielkiego astronoma, która to czynność ma przynosić szczęście. Na dziedzińcu zamku, który został zbudowany w XIV w., uwagę wszystkich przyciągnęły baby pruskie (w rzeczywistości przedstawiające mężczyzn), czyli kamienne posągi postawione na pamiątkę wodzów bądź bogów pruskich. Z zainteresowaniem młodszych uczestników wyjazdu spotkała się również studnia zamkowa, do której należy obowiązkowo wrzucić monetę oraz sklepik z pamiątkami, w którym można zaopatrzyć się m.in. w imitacje dawnej broni w celu powieszenia jej na przykład nad łóżkiem. Niezwykłą lekcją przyrody i podróżą w przestrzeni był również seans astronomiczny w olsztyńskim Planetarium „Słońce kompasem, zegarem i kalendarzem”, tym bardziej interesujący, że prowadzony „na żywo” przez astronoma. Uczestnicy mogli zaobserwować dzienną wędrówkę Słońca oraz jego wschody i zachody, dowiedzieli się, jak wygląda niebo nocą na półkuli północnej, a jak na południowej, jak odnaleźć Gwiazdę Polarną i najbardziej charakterystyczne gwiazdozbiory, jaka temperatura panuje na Słońcu, jaki kształt ma nasza i inne galaktyki. Zarówno starsi, jak i młodsi uczestnicy wycieczki po raz kolejny przekonali się, jak pasjonująca jest nauka i jaką frajdą może stać się wspólne zdobywanie wiedzy.
Warsztaty integracyjno – artystyczne dla członków społeczności lokalnej spotkały się z zainteresowaniem i młodszych, i tych odrobinę starszych członków społeczności lokalnej. Ponieważ Święta za pasem, motywem przewodnim były niezwykłe bombki ze… sznurka, kleju i nadmuchanego balonika, aniołki z makaronu i ozdoby choinkowe z kolorowego papieru. Oprócz fachowych porad, pomocy i zachęty prowadzącej, uczestnicy warsztatów mieli zapewnione wszystkie niezbędne materiały. Spotkanie stało się nie tylko okazją do odkrycia nowych pasji, ale również wymiany doświadczeń i zacieśnienia kontaktów.

29 października 2015 r. obchodzono uroczyście imieniny Biskupa Tadeusza Płoskiego. Będąca podsumowaniem projektu uroczystość, jak na imieniny przystało, była pełna atrakcji, m. in. konkursów, pokazu talentów i pasji, ćwiczeń z musztry oraz… imieninowych cukierków. Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną „Być jak Tadeusz Płoski…” oraz odśpiewali ulubioną pieśń Jubilata – pieśń I Brygady Legionów Polskich, mieli również okazję uczestniczyć w wirtualnym spacerze ul. Tadeusza Płoskiego w Olsztynie. Kolejnym punktem uroczystości był program artystyczny w formie konkursów związanych z życiem Biskupa. I tak na początek rozstrzygnięte zostały konkursy: szkolny konkurs plastyczny „Kartka imieninowa dla Biskupa Tadeusza Płoskiego”, w którym udział wzięli uczniowie z klas „0” – III, przy czym prace oceniało profesjonalne jury: wszyscy uczniowie z kl. IV – VI. Każdy mógł obejrzeć galerię prac i oddać głos na tę, która, jego zdaniem, była najpiękniejsza.
Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:
I miejsce – Grzegorz Sztynio z kl. III
II miejsce – Oliwia Aniśko z kl. „0” oraz Iga Kałaska z kl. II
III miejsce – Radosław Wiciński z kl. II
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody zakupione w ramach projektu.
Jury szkolnego konkursu literackiego „Życzenia dla Biskupa Tadeusza Płoskiego” dla uczniów z klas IV – VI zadecydowało jednomyślnie o wyróżnieniu Julii Mackiewicz z kl. IV. Laureatka, po odczytaniu swojej pracy otrzymała gromkie brawa, dyplom oraz nagrodę.

Następnie miały miejsce gry i zabawy imieninowe. Pierwsza z nich, „Niezwykłe posągi”, polegała na tym, że uczestnicy, tańcząc w rytm piosenki Beatlesów „I Want To Hold Your Hand”, w chwili wyciszenia muzyki musieli pozostać w bezruchu przez dziesięć sekund, zachowując tę samą niezwykłą pozycję, w której zastała ich przerwana muzyka. Podczas kolejnej chętni uczniowie czytali „Wierszyk o Tadku-niejadku” jak… biskup, generał oraz osoba skacząca ze spadochronem.

A wierszyk zaczyna się tak:

„W pewnym mieście mały Tadek
Zwany był: Tadek – niejadek!
Skąd ta nazwa? A to dobre!
„Bo jedzenie jest niedobre!”

Zadaniem uczestników było również udekorowanie imieninowego ciasta – z tym wyzwaniem zmierzyli się chłopcy z kl. VI i trzeba przyznać, że poradzili sobie z nim znakomicie. Ich propozycje robiły wrażenie… W związku z tym, że Biskup Płoski znał język rosyjski, niemiecki, włoski, angielski i łacinę, uczniowie musieli wskazać, w jakim języku został napisany tekst, a tekst po angielsku, dodatkowo przetłumaczyć. „Szybkie pytania, błyskawiczne odpowiedzi” dotyczyły życia Biskupa Płoskiego oraz wiązały się tematycznie z wyjazdami edukacyjnymi, które miały miejsce w ramach projektu, np. wymień trzy kraje, z których pamiątki znajdują się w Pieniężnie albo jaką funkcję pełnił Mikołaj Kopernik na zamku w Olsztynie czy choćby ile jest galaktyk we wszechświecie? Jedna z konkurencji polegała na przeprowadzeniu musztry oraz nauczeniu maszerujących w miejscu żołnierzy piosenki:
„W naszym wojsku dobrze mamy!
Żadnym wrogom się nie damy!
Na manewry dziś idziemy,
Po medalu zdobędziemy!”

Ochotnicy musieli także wymienić składniki suchego prowiantu żołnierza.
Na zakończenie odbył się szkolny przegląd talentów i pasji „Bądź jak Tadeusz Płoski…”, Zgodnie z założeniami regulaminu formą przeglądu mogła być krótka prezentacja sceniczna w dowolnej formie (taniec, śpiew, gra na instrumencie, prezentacja innych umiejętności bądź pasji, itp.). Cała społeczność szkolna mogła podziwiać umiejętności swoich kolegów i koleżanek. A było co oglądać! Nikola Korniluk z kl. „0” zaśpiewała piosenkę, Diana Rossa zaprezentowała niesamowity pokaz taneczny w wersji nowoczesnej, Iga Kałaska z kl. II, która pasjonuje się astronomią, przybliżyła zebranym ciekawostki związane z Układem Słonecznym oraz budową Wszechświata. Z kolei Hubert Przybyl z kl. IV zachwycił zebranych układami tanecznymi do muzyki współczesnej wyrażającymi szereg emocji. Brawom nie było końca. Jak powiedział szwajcarski pisarz i filozof Henri Amiel – „Talent to robić z łatwością coś, co dla innych jest trudne”. Hubert jest nie tylko utalentowany, taniec jest jego pasją i poświęca mu każdą chwilę. Nawet w czasie przerw w szkole. Uczęszcza na zajęcia taneczne prowadzone przez profesjonalnych instruktorów, osiągając przy tym sukcesy w skali województwa. Andżelika Gizińska z kl. IV opowiedziała zebranym o swojej pasji, jaką jest rysowanie. Nie tylko zaprezentowała wykonane różnymi technikami rysunki, ale również wyjaśniła, w jaki sposób powstawały. Trzeba bowiem wiedzieć, ze każdy rysunek ma swoją własną historię. Kolejna utalentowana plastycznie uczennica z kl. IV Wiktoria Rudzicz pokazała krok po kroku jak narysować wilka, omawiając przy tym kolejne etapy oraz operując specjalistycznym słownictwem i wykazując się szeroką wiedzą dotyczącą anatomii tych zwierząt. Wystąpienie Wiktorii profesjonalizmem dorównywało prowadzonemu przez prof. Wiktora Zina programowi „Piórkiem i węglem”. Była to niezwykła gratka dla wszystkich, którzy chcą się nauczyć rysować. Szkolny przegląd talentów i pasji zamknęła recytacja wiersza w wykonaniu Kornelii Jackowskiej z kl. VI. To był niezwykły dzień, pełen emocji i radości. Pamięć o Patronie Szkoły jest wciąż żywa. Jest on obecny w pamięci całej społeczności szkolnej każdego dnia.

Realizacja projektu przyniosła korzyści społeczności szkolnej i lokalnej Kłębowa i okolic. Dzięki zaproponowaniu atrakcyjnych możliwości uczenia się i wspólnego spędzania czasu nastąpiło wzmocnienie współpracy i solidarności społeczności lokalnej. I starsi, i młodsi rozwinęli umiejętność pracy w zróżnicowanej wiekowo grupie, a nadanie wszystkim działaniom charakteru zabawy i niezwykłości sprawiło, że zostali zmotywowani do samodoskonalenia, stali się bardziej otwarci i chętni do tego, by spotykać się w siedzibie Stowarzyszenia „RAZEM W KŁĘBOWIE” i podejmować podobne przedsięwzięcia. Realizacja projektu wzmocniła w jego uczestnikach poczucie sprawstwa, a poszczególne działania zacieśniły współpracę organizacji z członkami społeczności lokalnej, kolejni jej przedstawiciela zadeklarowali chęć wstąpienia do Stowarzyszenia i wspólnej pracy na rzecz ogółu.

autor: Aneta Stankiewicz

Kartka z kalendarza

300+

mapa interaktywna
Sieć drogowa

atlas

Współpraca zagraniczna

WMIR

krajowa mapa zagrozen