W sobotnie popołudnie, 26 sierpnia 2023 r. w Pilniku odbyło się Święto Plonów gminy wiejskiej Lidzbark Warmiński, które było okazją do podziękowania Bogu za zebrane plony, a rolnikom za trud ich całorocznej pracy, dzięki której codziennie na nasze stoły trafia polski chleb.

Rozpoczęto je tradycyjnie, dziękczynną mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Lidzbarku Warmińskim, koncelebrowaną przez Księdza Prałata, Dziekana dekanatu lidzbarskiego Jerzego Rożentalskiego oraz księży z dekanatu lidzbarskiego.

Następnie pod Gminne Centrum Kultury w Pilniku przeszedł barwny korowód prowadzony przez Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą Gminy Lidzbark Warmiński wraz z Mażoretkami, Starostami Dożynek, delegacjami z wieńcami dożynkowymi, kapelami ludowymi, władzami samorządowymi, zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami gminy, aby podzielić się chlebem i świętować zakończenie żniw.

W tradycyjnym obrzędzie dzielenia chlebem Starostowie Dożynek – Państwo Klaudia i Konrad Sajkowscy – gospodarze z Kochanówki, przekazali bochen chleba i przepiórkę gospodarzowi dożynek Wójtowi Gminy Lidzbark Warmiński Fabianowi Andrukajtis. Następnie odbył się obrzęd obtańczenia wieńca w wykonaniu Zespołu Ludowego „Furman”, Kapeli Ludowej „Rogóżanie” oraz Zespołu Tańca Ludowego „Perła Warmii”.

Uroczystość dożynkową poprowadził Krzysztof Kimbar, który na wstępie serdecznie powitał mieszkańców, rolników, sadowników i ogrodników oraz gości, wśród których znaleźli się m.in. Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka, radni wojewódzcy, samorządowcy powiatu lidzbarskiego, komendanci i dowódcy jednostek wojskowych oraz służb mundurowych, a także  kierownicy i dyrektorzy wielu instytucji.

Wójt gminy Fabian Andrukajtis swoje przemówienie skierował do wszystkich rolników gminy, którym dziękował za tegoroczne plony. Docenił trud i niezwykle ciężką pracę rolników oraz wspomniał o naszych przodkach, którzy swoją pracą i poświęceniem przyczynili się do rozwoju polskiej wsi i rolnictwa. Włodarz podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania i organizację wydarzenia.

Zgromadzeni podziwiali kolorowe i strojne stoiska. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz sołectw przygotowały to co najlepsze, czyli swoje specjały i regionalne przysmaki. Na wszystkich czekał darmowy bigos, grochówka, chleb ze smalcem i ogórkiem, a także domowe, słodkie wypieki. Były też stoiska promocyjne firm i urzędów związanych z rolnictwem. A także wiele atrakcji dla dzieci min.  animacje, dmuchańce, zabawy, darmowa wata cukrowa oraz m.in. pokaz sprzętu służb mundurowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty pieczenia chleba, które prowadził wszystkim znany i lubiany Mistrz Artur Chlebek Ziemacki.

Z okazji uroczystości Święta Plonów, Wójt Gminy przyznał wyróżnienia rolnikom z terenu gminy wiejskiej Lidzbark Warmiński za szczególne osiągnięcia w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Tegoroczne wyróżnienia otrzymali:

– Klaudia i Konrad Sajkowscy, którzy wraz z rodzicami prowadzą gospodarstwo rolne  we wsi Kochanówka. Powierzchnia użytków rolnych wraz z dzierżawami wynosi ponad 200 ha, w tym uprawianych jest 75 ha kukurydzy na kiszonkę i ziarno, pozostałe grunty to użytki zielone. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka. Obecnie posiadają 210 szt. bydła, w tym 164 krowy. Ostatnie 5 lat to bardzo dynamiczny rozwój gospodarstwa zwiększający pogłowie bydła oraz areał uprawianej ziemi trzykrotnie. Gospodarstwo jest w ciągłej rozbudowie, a park maszynowy został praktycznie w całości wymieniony na nowy.

– Adam Baran wraz z synem Pawłem, którzy prowadzą gospodarstwo rolne od 20 lat w miejscowości Blanki o powierzchni ponad 60 ha, w tym 30 ha własnych oraz 30 ha dzierżawy. Głównym kierunkiem produkcji jest bydło mięsne rasy limousine, któremu podporządkowana jest produkcja roślinna, gdzie w większości stanowią użytki zielone, dalej zboża, tj. pszenica, owies i  pszenżyto. Stado liczy 80 sztuk bydła oraz cztery klacze rasy koń zimnokrwisty. Gospodarstwo prowadzone jest z zaangażowaniem i starannością, a budynki i maszyny są systematycznie modernizowane.

– Alicja i Grzegorz Majdak, którzy prowadzą wspólnie gospodarstwo rolne od 1992 r. w miejscowości Żytowo. Powierzchnia użytków rolnych gospodarstwa wynosi 21 ha oraz 9 ha dzierżawy. W gospodarstwie uprawianych jest 8 ha zbóż, pozostałe grunty to użytki zielone. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję mleczną. Obecnie mają 23 sztuki krów dojnych i 12 cieląt. Gospodarstwo dosprzętowione m.in. w siewnik zbożowy oraz sprzęt do zbioru sianokiszonki.

Następnie rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Estetyczna Wieś 2023”. Konkurs od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem, przez co wsie na terenie gminy Lidzbark Warmiński z roku na rok pięknieją. Dzięki konkursowi chronione są lokalne dobra kultury i krajobraz oraz aktywuje się i integruje lokalna społeczność.

W tegorocznym konkursie:

I miejsce zdobyło sołectwo Koniewo z nagrodą 5 tys. zł.,
II miejsce sołectwo Łaniewo z nagrodą 4 tys. zł,
a także przyznano trzy jednakowe miejsca trzecie: dla miejscowości
Kraszewo, Sarnowo i Workiejmy, które otrzymały po 2 tys. zł.

Podczas dożynek rozstrzygnięto także konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”.
I miejsce zdobyło sołectwo Ignalin z nagrodą 3 tys. zł
II miejsce  sołectwo Runowo z nagrodą 2 tys. zł
III miejsce sołectwo Kochanówka z nagrodą 1 tys. zł
Wyróżnienie otrzymało sołectwo Pilnik z nagrodą 800 zł.
Oprócz bonów podarunkowych wygrani otrzymali również nagrody rzeczowe w postaci sprzętu AGD.

Nagrodę publiczności konkursu „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” otrzymało Sołectwo Runowo otrzymując nagrodę rzeczową w postaci wypiekacza do chleba firmy Concept. Ponadto Wójt Gminy Fabian Andrukajtis wraz z Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Pilniku Panią Pauliną Zdanowicz wylosowali trzy karty spośród oddanych głosów przez publiczność w powyższym konkursie, których to szczęśliwcy otrzymali nagrodę rzeczową w postaci odkurzacza firmy Sencor.

Barwnie udekorowane stoiska wystawiennicze również zostały nagrodzone. W tym roku nagrody dofinansowane zostały przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w ramach bezzwrotnej pomocy finansowej jak również  współfinansowane były przez Organizatorów wydarzenia:

I miejsce otrzymało KGW Kłębowo – nagroda 2 tys. zł.
II miejsce otrzymało KGW Kraszewo – nagroda 1,5 tys. zł.
III miejsce otrzymało Stowarzyszenie „Babki Zielarki” – nagroda 1 tys. zł.
Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia po 500 zł.

Po oficjalnej części przyszedł czas na zabawę. Swoimi występami zaszczyciły nas zespoły: Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Wiejskiej Lidzbark Warmiński pod batutą pana Andrzeja Mierzejewskiego, Zespól Muzyki Myśliwskiej, Kapela ludowa „Rogóżanie” z Rogóża, Zespół ludowy „Furman” z Kraszewa, Zespół Czesław Band z Runowa oraz wokaliści pracowni wokalnej GCK w Pilniku, których trenerem wokalnym jest Anna Rybska.

Na koniec odbyła się integracyjna zabawa taneczna „pod chmurką” podczas której wystąpił  Bogdan Borowski – współzałożyciel i wokalista zespołu Milano w latach 1993-2000, oraz Zespół Nexx Dance.

Organizatorami wydarzenia była gmina wiejska Lidzbark Warmiński oraz Gminne Centrum Kultury w Pilniku.

Święto Plonów w Gminie Lidzbark Warmiński dofinansowane zostało przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w ramach bezzwrotnej pomocy finansowej.

Wójt Gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis składa serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji ŚWIĘTA PLONÓW 2023:

Partnerowi Strategicznemu – Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie

Partnerom Głównym:

– Zakładowi Mięsnemu Lenarcik, Sławomir Lenarcik, Gotardy,

– Kancelarii Podatkowej Krzysztof Szota, Gdańsk

– Przedsiębiorstwu Handlowo – Usługowemu Perkoz Spółka z o.o., Brodnica,

– PKS Siedlce

– Firmie Przewozy Krajowe i Zagraniczne Osób  I CZAPLICCY, Beata i Krzysztof Czapliccy

Partnerom:

– KOMA Olsztyn Sp. z o.o., Olsztyn

– PRIMI BIS Sp. z o.o., Mirosław Pryszlak, Lidzbark Warmiński

– PPUH LECH-BUD Sp. z o.o., Lidzbark Warmiński

– CENTRUM BIZNESU WSCHODNIEGO Danuta i Ryszard Nałęcz, Markajmy

– Przedsiębiorstwo Transportowo – Sprzętowe Budownictwa „PYZAK”, Anna Pyzak, Lidzbark Warmiński

–  Fabryka Opakowań Foliowych ROSSOPLAST, Danuta i Ryszard Rossochaccy Spółka Jawna, Lidzbark Warmiński

– OCYNKOWNIA Henryk Dąbrowski, Marcin Tatol WEKTOR Sp.J., Lidzbark Warmiński

– VEOLIA Północ Sp. z o.o., Świecie

– Nadleśnictwo WICHROWO

– Nadleśnictwo BARTOSZYCE

– KRAW-WAL, Jerzy Walicki, Lidzbark Warmiński

– PPHU ENERGETYKA, Zdzisław Jakowski, Olsztyn

– USŁUGI SPAWALNICZE, Dydziński Władysław, Sarnowo

– PPUH AUTOWULKANIZACJA, Stanisław Puźlewicz, Markajmy

– PHU DUO-CAR, Piotr Mucha, Blanki

– ZAKŁAD UBOJU, PRZETWÓRSTWA MIĘSA, Filip Marek Jasiński, Bartoszyce

– EGA-TUR, Ewa Amilianowicz, Lidzbark Warmiński

– BIJOU, Anna i Michał Zaręba, S.C., Bartoszyce

– DAR ZIEMI, Paweł Legięć, Lidzbark Warmiński

– Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe PASZMIX, Jan Pałka, Medyny

– Firma Chemirol

– Firma Transportowa “SUCHY”, Jan Suchomski, Długołęka

– ELEKTRA, Paweł Staszkiewicz, Lidzbark Warmiński

– Firma Handlowo Usługowo Transportowa A N D R E, Andrzej Miecznikowski, Miłogórze

– ELEX s.c. Krzysztof i Izabela Babik, Markajmy

– AGRON, Rączka Zbigniew, Długołęka

– Natalia Sycz, Górowo Iławeckie

– ZAMER, Zdzisław Żuromski Spółka Komandytowa, Kraszewo

– Zakład Meblarski ROBI, Robert Będziński, Pilnik

– PHU MARPOL, Marcin Szutowicz, Bartoszyce

– PSS SPOŁEM, Lidzbark Warmiński

– ESKULAP, Chaciński Andrzej, Filip Marek Jasiński  Sp.J, Lidzbark Warmiński

– PRZEDSIĘBIORSTWO GOSPODARKI KOMUNALNEJ Sp. z o.o., Lidzbark Warmiński

– Transport-Spedycja „EMMA”, Ewa Miecznikowska, Miłogórze

– PHU PROCAR, Krystian Wasylkiewicz, Lidzbark Warmiński

– P.P.H.U. Saccus, Janusz Andrzej Gawin, Lidzbark Warmiński

oraz wszystkim, którzy uatrakcyjnili oraz wsparli organizacyjnie powyższe wydarzenie:

– POLMLEK, Lidzbark Warmiński

– Warmińskie Wędzonki, Lidzbark Warmiński

– Hufiec ZHP Ziemi Lidzbarskiej im. Powstańców Warszawskich

– Joannici Dzieło Pomocy Lidzbark Warmiński

– Stowarzyszenie Działaczy Pomocy Społecznej „Wszyscy razem”

– Klub Młodego Wolontariusza, Wolę Wariant Wolontariat

– Lidzbarski Dom Kultury

– Zespół Tańca Ludowego „Perła Warmii”

– Mażoretki

– Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Wiejskiej Lidzbark Warmiński

– Zespól Muzyki Myśliwskiej

– Kapela ludowa „Rogóżanie”

– Zespół ludowy „Furman”

– Zespół Czesław Band z Runowa

– wokaliści pracowni wokalnej GCK w Pilniku

– DELUX Przewozy Turystyczno – Pasażerskie Handel-Usługi, Krzysztof Deluga, Lidzbark Warmiński
– 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy im. płk. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka” w Lidzbarku Warmińskim

– Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim

– Ochotnicza Straż Pożarna w Rogóżu

– Komenda Powiatowa Policji w Lidzbarku Warmińskim

– Wojskowe Centrum Rekrutacji w Lidzbarku Warmińskim

– Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lidzbarku Warmińskim

– Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Lidzbark Warmiński

– Radnym i Sołtysom Gminy Lidzbark Warmiński

– Pracownikom Gminy Lidzbark Warmiński

– Pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

Szczególne podziękowania kieruję do Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Pilniku Pani Pauliny Zdanowicz oraz wszystkich pracowników GCK Pilnik.

Serdecznie dziękujemy!

Print Friendly, PDF & Email