Czad – cichy zabójca
Czad – cichy zabójca
Znajdź nas na facebooku!
Znajdź nas na facebooku!
Licznik odwiedzin
  • 233678Odsłon razem:
  • 56Odsłon dzisiaj:
  • 1Aktualnie na stronie:

W dniu 8 lipca Ochotnicza Straż Pożarna w Runowie świętowała s

woje 70-lecie. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. św. Apostołów Szymona i Judy w Runowie celebrowaną przez ks. proboszcza Sławomira Wiśniewskiego. Doskonałą oprawę uroczystości stanowiła orkiestra dęta działająca przy GOKiS w Pilniku. Po odprawionej Mszy Św. odbył się niezwykle widowiskowy przemarsz uczestników uroczystości w kierunku remizy OSP. Część oficjalna rozpoczęła się od złożenia przez dowódcę uroczystości mł. asp. Damiana Stankiewicza meldunku Wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Jackowi Protasowi. Następnie wciągnięto flagę na maszt oraz odśpiewano hymn państwowy.

Kolejnym punktem było uroczyste otwarcie wyremontowanej remizy strażackiej tj. przecięcie wstęgi przez: Wójta Gminy Lidzbark Warmiński Fabiana Andrukajtisa, Wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Jacka Protasa, Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Lidzbarku Warmińskim – Starostę lidzbarskiego Jana Harhaja, Komendanta Powiatowego Państwowej

Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim mł. bryg. Marka Pasławskiego, Prezesa OSP w Runowie Zbigniewa Orodzińskiego oraz księdza proboszcza Sławomira Wiśniewskiego.

Następnie Wójt Gminy Fabian Andrukajtis wraz z przewodniczącym Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Panem Janem Bobkiem przekazali dla OSP w  Runowie i OSP w Stryjkowie sprzęt ratowniczy  zakupiony ze środków: Gminy Lidzbark Warmiński, WFOŚiGW w Olsztynie, Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie m.in.: motopompę M 8/8 Tohatsu, pompę pływającą Niagara, czujnik bezruchu Superpass, buty specjalne skórzane. Powyższy sprzęt, jak również remiza oraz wszyscy uczestnicy uroczystości zostali poświęceni i pobłogosławieni przez ks. proboszcza S. Wiśniewskiego .

Dalsza część uroczystości odbyła się na placu przy świetlicy, gdzie Wójt Gminy Fabian Andrukajtis powitał serdecznie przybyłych gości, strażaków i zebraną lokalną społeczność. Na uroczystość przybyli m.in.: parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, oświaty, służb mundurowych, prezesi i naczelnicy OSP z powiatu lidzbarskiego, przedstawiciele okolicznych Nadleśnictw, duchowni.

Obchody jubileuszu 70-lecia działalności OSP w Runowie były również okazją do przypomnienia histori

i jednostki. Przedstawił ją Prezes OSP w Runowie Zbigniew Orodziński. Następnie miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości – z gratulacjami, podziękowaniami i najlepszymi życzeniami kierowanymi do członków jednostki OSP w Runowie.

Miła niespodziankę strażakom sprawili przedstawiciele władz samorządowych, którzy dodatkowo doposażyli jednostkę w następujący sprzęt: wąż pożarniczy, chełmy oraz aparat powietrzny ochrony dróg oddechowych.

Po części oficjalnej rozpoczął się festyn. Na scenie zaprezentował się m.in.: dziecięcy zespół wokalny „Bel Canto”,  reprezentacyjna orkiestra dęta Gminy Lidzbark Warmiński, zespół wokalno – instrumentalny „ContraBand′a”, kapela ludowa Rogóżanie, zespół ludowy Furman, zespoły muzyczne Duo Dance oraz Czesław Band. Wspaniała zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Już w najbliższą niedzielę, tj. 16 lipca odbędzie się II Festyn Ziołowy w miejscowości Blanki. Rozpocznie się on o godz. 11.00 Mszą Św. Około godz. 12.30 przewidziany jest występ zespołu Czerwony Tulipan. Serdecznie zapraszają: Stowarzyszenie „Babki Zielarki” oraz Wójt Gminy Lidzbark Warmiński.

 

Kartka z kalendarza

Prognoza pogody
Pogoda - Lidzbark Warmiński
Pogoń za Kopernikiem
Pogoń za Kopernikiem
mapa interaktywna
atlas
WMIR
Karta Dużej Rodziny
karta
KDR