ul. Krasickiego 1, 11-100 Lidzbark Warmiński

W dniu 14 listopada br. na Cmentarzu Wojennym z okresu I Wojny Światowej w Markajmach odbyła się, jak co roku, uroczystość upamiętniająca poległych żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.

Podczas tej uroczystości wspominamy wszystkich żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i powietrzu w czasie I i II Wojny Światowej. Wspominamy także odważnych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, którzy walczyli i umierali na swojej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni z państw Wspólnoty Brytyjskiej.

Na uroczystość przybył Attache Obrony Wielkiej Brytanii Pułkownik Dominic Morgan wraz z małżonką, Ambasador Nowej Zelandii w Polsce JE Pani Mary Thurston, oraz Konsul Honorowy Wielkiej Brytanii i Irlandii Marek Głuchowski.

W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, żołnierze z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim, kombatanci, weterani i dyrektorzy szkół z terenu gminy Lidzbark Warmiński z pocztami sztandarowymi oraz młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Kazimierza Jagiellończyka w Lidzbarku Warmińskim z pocztem sztandarowym.

„Pamiętajmy przed Bogiem i polećmy Jego opiece tych, którzy polegli dla swojego kraju podczas wojny, tych, których znaliśmy i których zachowujemy w pamięci a także wszystkich tych, którzy żyli i zginęli służąc obronie ludzkości. Nie zestarzeją się jak starzejemy się my, którzy tu pozostaliśmy. Wiek podeszły ich nie skruszy, ni lata nie złamią. O zachodzie słońca i o poranku będziemy o nich pamiętać.”

Po odmówieniu modlitwy ekumenicznej poszczególne delegacje złożyły pod Krzyżem Ofiary – pomnikiem poświęconym żołnierzom brytyjskim – wieńce i wiązanki kwiatów.

Z inicjatywy Światowego Związku Armii Krajowej Koło w Lidzbarku Warmińskim oraz samorządu Gminy Lidzbark Warmiński na zakończenie uroczystości odsłonięto nową tablicę pamiątkową z okazji 100 – lecia Niepodległości Polski.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Prezes Koła światowego Związku Armii Krajowej w Lidzbarku Warmińskim Jan Żebrowski, Ambasador Nowej Zelandii w Polsce JE Mary Thurston, Attache Obrony Wielkiej Brytanii Pułkownik Dominic Morgan, Konsul Honorowy Wielkiej Brytanii i Irlandii Marek Głuchowski oraz Wójt Gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis.

Tablicę poświęcił kapelan Garnizonu Lidzbark Warmiński i Olsztyn ksiądz por. Marek Rycio.

image_print
Kartka z kalendarza

mapa interaktywna
Sieć drogowa

atlas

Współpraca zagraniczna

WMIR

krajowa mapa zagrozen