ul. Krasickiego 1, 11-100 Lidzbark Warmiński

W piątek, 10 listopada, odbyły się uroczystości upamiętniające Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej. Z tej okazji Gminę Lidzbark Warmiński odwiedzili Pułkownik Simon Blake, Brytyjski  Attache obrony w Polsce ,wraz z małżonką, oraz pułkownik Pascal Demers – Kanadyjski Attache Obrony w Polsce.

Wójt Gminy Fabian Andrukajtis podczas spotkania zwrócił szczególną uwagę na kultywowanie tradycji oraz pamięć o żołnierzach walczących w I i II Wojnie Światowej. Wójt podkreślił, jak ważną rolę odgrywają uroczystości na cmentarzu w Markajmach, gdyż są symbolem bogatej wspólnej historii.

Podczas uroczystości na cmentarzu wspominano wszystkich żołnierzy  Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II Wojny Światowej. Wspomniano także odważnych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, którzy walczyli i umierali na swojej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni z państw Wspólnoty Brytyjskiej.

Oprócz przedstawicieli Ambasady Brytyjskiej i Kanady w uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządów, służb mundurowych,  kombatanci, weterani i dyrektorzy szkół z terenu gminy Lidzbark Warmiński z pocztami sztandarowymi, oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Kazimierza Jagiellończyka w Lidzbarku Warmińskim z pocztem sztandarowym.

Na cmentarzu wojennym w Markajmach pochowanych jest 39 Brytyjczyków. Wzniesiony jest także Krzyż Ofiary poświęcony żołnierzom brytyjskim przez Komisję Wspólnoty Brytyjskiej. W 2014r. powstała pamiątkowa kwatera poświęcona żołnierzom brytyjskim. Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej obchodzony jest mi.in. w Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Belgii i Polsce. W Gminie Lidzbark Warmiński uroczystości obchodzono już po raz czwarty.

Kartka z kalendarza

300+

mapa interaktywna
Sieć drogowa

atlas

Współpraca zagraniczna

WMIR

krajowa mapa zagrozen