ul. Krasickiego 1, 11-100 Lidzbark Warmiński

Gospodarzem 11 dożynek powiatu lidzbarskiego była gmina Lidzbark Warmiński. Do miejscowości Pilnik, 7 września 2019 r. zjechała rekordowa liczba wieńców dożynkowych.  Mieliśmy przyjemność podziwiać 11 pięknie ozdobionych kłosami, ziarnami zbóż i kwiatów wieńców dożynkowych, które są wyrazem dumy i radości z zebranych plonów.

Obchody rolniczego święta rozpoczęły się dożynkową mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Lidzbarku Warmińskim celebrowaną przez Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego Józefa Górzyńskiego i Dziekana- proboszcza parafii księdza Jerzego Rożentalskiego oraz księży z dekanatu lidzbarskiego.

Następnie uczestnicy przeszli na plac dożynkowy w barwnym korowodzie prowadzonym przez Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą Gminy Lidzbark Warmiński wraz z Mażoretkami, oraz  Starostami Dożynek – Państwem Joanną i Tomaszem Kimbar, aby podzielić się chlebem i świętować zakończenie żniw. Gości powitali gospodarze Dożynek – Starosta Lidzbarski Jan Harhaj oraz Wójt Gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis.

Zgromadzeni podziwiali kolorowe i strojne stoiska. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń i sołectw przygotowały to co najlepsze, czyli swoje specjały i regionalne przysmaki. Na wszystkich czekał darmowy bigos, grochówka, chleb ze smalcem i ogórkiem, a także domowe, słodkie wypieki zasponsorowane przez gospodarzy dożynek. Ponad tysiąc porcji. Były też stoiska promocyjne firm i urzędów związanych z rolnictwem.

Po obrzędach dożynkowych Gospodarze Dożynek wręczyli grawertony oraz upominki rolnikom „Zasłużonym dla rolnictwa powiatu lidzbarskiego”.  Wyróżnienia otrzymali:

– z gminy Lidzbark Warmiński: Państwo Monika, Damian i Danuta Wróblewscy z Drwęcy oraz Państwo Halina i Ryszard  Krawczyk z Ignalina
– z gminy Orneta: Państwo Bożena i Marek Urbańscy z Henrykowa oraz Państwo Elżbieta i Andrzej Turek z Krosna
– z gminy Kiwity: Państwo Katarzyna i Marcin Pałyska z Konit oraz Pan Przemysław Czerniawski z Kiwit,
– z gminy Lubomino: Państwo Magdalena i Robert Beczak z Bieniewa oraz Państwo Elżbieta i Rafał Lipka z Bieniewa.

Wójt Gminy Lidzbark Warmiński dodatkowo przyznał także wyróżnienia dla rolników z terenu gminy Lidzbark Warmiński. Grawerton oraz prezent otrzymali Państwo Joanna i Piotr Kowalscy z Kaszun oraz Państwo Agnieszka i Mariusz Szałaj z Runowa.

Następnie rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Czysta i Piękna Zagroda – Estetyczna Wieś 2019”.

Laureatami konkursu „Czysta i Piękna Zagroda 2019” zostali:

I miejsce  Joanna Łobata z Rogóża
I miejsce  Karol Tyszkiewicz z Koniewa
II miejsce Tadeusz Łonyszyn z Koniewa      
III miejsce Adam Rusin z Koniewa

Wyróżnienia:

Dorota Chmielnicka z Morawy
Aleksandra Łapyr z Koniewa
Dariusz Konwicki z Koniewa
Magdalena i Rafał Peret z Sarnowa.

W konkursie Estetyczna Wieś I miejsce zdobyło sołectwo Runowo, II Rogóż, III miejsce zdobyła miejscowość Blanki, a Miejska Wola otrzymała wyróżnienie.

Podczas dożynek rozstrzygnięto także konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. 

I miejsce zdobyło sołectwo Wolnica gm. Lubomino, II miejsce  – sołectwo Kraszewo gm. Lidzbark Warm. a III miejsce –  Stowarzyszenie Żegoty gm. Kiwity.

Nagrodę publiczności konkursu „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” otrzymało Stowarzyszenie Kraszewo – Wieś naszych marzeń – gm. Lidzbark Warmiński.  Fundatorem nagrody publiczności była Warmńsko – Mazurska Izba Rolnicza.

Barwnie udekorowane stoiska wystawiennicze również zostały nagrodzone:

I miejsce otrzymało sołectwo Wilczkowo – gm. Lubomino
II miejsce – KGW Babiak – gm. Lidzbark Warmiński
III miejsce – Stowarzyszenie Kraszewo  – Wieś naszych marzeń – gm. Lidzbark Warmiński

Po oficjalnej części przyszedł czas na zabawę. Swoimi występami zaszczyciły nas zespoły:

Kapela ludowa „FURMAN” z Kraszewa, Kapela ludowa „ROGÓŻANIE” z Rogóża, Zespół wokalno – instrumentalny „ContraBand’a” działający przy GOKiS Pilnik.

Gwiazdą dożynek był zespół  disco polo ANDRE, który rozgrzał publiczność. Zabawę dożynkową poprowadził zespół New Smile.

Organizatorzy Dożynek Powiatu Lidzbarskiego tj. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pilniku, Gmina Lidzbark Warmiński oraz Starostwo Powiatowe składają serdeczne podziękowania dla sponsorów tegorocznych dożynek za wsparcie finansowe i rzeczowe, za bezinteresowną życzliwość i pomoc w organizacji Święta Plonów.

Wójt Gminy składa serdeczne podziękowania Starostom Dożynek, radnym, sołtysom i radom sołeckim, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, pracownikom urzędu, oraz wszystkim, którzy włączyli się do przygotowań dożynkowych.

Print Friendly, PDF & Email
Kartka z kalendarza

mapa interaktywna
Sieć drogowa

atlas

Współpraca zagraniczna

WMIR

krajowa mapa zagrozen