ul. Krasickiego 1, 11-100 Lidzbark Warmiński
życzenia
informacja wpłaty

W dniach 03.06. – 07.06.2019 r. odbyła się kolejna wizyta przedstawicieli gminy Lidzbark Warmiński w partnerskiej Gminie Rhede (Ems) w powiecie Emsland. Delegacja licząca 15 osób na czele z Wójtem Gminy Lidzbark Warmiński Fabianem Andrukajtisem, radnymi, sołtysami, przedstawicielami Ochotniczych Straży Pożarnych i Stowarzyszeń miała możliwość poznać środowisko swoich niemieckich przyjaciół.

Głównym priorytetem wizyty było omówienie dalszej współpracy dotyczącej wymiany młodych sportowców z gminy Rhede i Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Karol” działającego przy Szkole Podstawowej w Kraszewie. Wynikiem rozmów jest przyjazd dzieci z Klubu „Karol” do Niemiec zaplanowany na czerwiec 2020 roku. Podczas spotkania delegacja z Polski miała okazję obejrzeć Centrum Sportowe w Rhede (Ems) gdzie odbywać się będą treningi i rozgrywki małych sportowców oraz poznać osoby nim zarządzające. 

W trakcie wizyty Wójt Gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis oficjalnie pożegnał się z Burmistrzem Gminy Rhede (EMS) Gerardem Conensem, który nie startował w tegorocznych wyborach na Burmistrza Rhede. W ramach podziękowania za owocną współpracę partnerskich gmin w latach  2012 – 2019 Wójt Gminy wręczył Burmistrzowi grawerton i znak z zapisaną ilością km do Lidzbarka Warmińskiego jako zachętę do odwiedzania i poznawania gminy Lidzbark Warmiński i pięknej Warmii. Polska delegacja miała okazję poznać nowego Burmistrza Rhede (Ems) Jensa Willerding, który nadal liczy na współpracę między naszymi gminami.

Ze względu na bliskie położenie Gminy Rhede (Ems) z Holandią zorganizowano wycieczkę, podczas której zwiedzono Twierdzę Bourtange, powstałą w 1593 r. w celu kontroli jedynej drogi pomiędzy Niemcami, a Groningen, w tym czasie okupowanej przez Hiszpanów, gdzie również odbyło się spotkanie z władzami holenderskiej Gminy Bellingwedde.

Największe jednak wrażenie na delegacji zrobiła założona w 1795 r. rodzinna stocznia Meyer’a w Papenburg‘u w Dolnej Saksonii, która buduje luksusowe statki pasażerskie. Stocznia zatrudnia około 2600 pracowników w tym również Polaków. Posiada dwa suche doki – pierwszy, o długości 370 m, szerokości 101 m i 60 m wysokości oddany do użytku w roku 1987, a następnie wydłużony o 100 m w 1991; drugi wybudowany w roku 2000. Oba doki są zadaszone i należą do największych na świecie. Dzięki lokalizacji na rzece Ems, 36 km od jej ujścia do zatoki Dollart, po każdym wodowaniu statek przebywa ten dystans rzeką, co za każdym razem przyciąga tysiące widzów. Podczas rozmów dowiedzieliśmy się, że część sekcji i bloków na statki wycieczkowe (głównie tych, jeśli chodzi o konstrukcję stalową, najtrudniejszych w wykonaniu – dziobowych i rufowych) budowane są przez polskie firmy i stocznie, a następnie przetransportowywane do stoczni Meyer’a w Papenburg‘u. Prace wykonywane były również w przypadku tych najbardziej znanych efektownych jednostek, jak statki Disney Cruise Line albo Celebrity Eclipse.

Podczas wizyty odbyło się również spotkanie ze strażakami z Rhede (EMS), którzy wymienili się doświadczeniami ze strażakami z OSP naszej gminy, biorącymi udział w wyjeździe oraz obejrzeli sprzęt strażacki, jakim dysponuje ich jednostka.

Podsumowując wizytę możemy śmiało stwierdzić, że wyjazd zacieśnił więzi obu gmin partnerskich, a dyskusje na temat wspólnych zamierzeń już skutkują nowymi przedsięwzięciami chociażby przyszło roczną wymianą sportowców z Kraszewa.

Print Friendly, PDF & Email
Kartka z kalendarza

mapa interaktywna
Sieć drogowa

atlas

Współpraca zagraniczna

WMIR

krajowa mapa zagrozen